reklama

Pamiętny dzień w Mielcu

Opublikowano:
Autor:

Pamiętny dzień w Mielcu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości75 lat temu w Mielcu dokonano straszliwej zbrodni. Chodzi oczywiście o likwidację gminy żydowskiej. Warto pamiętać, że przed wojną społeczność żydowska stanowiła nawet 50 procent społeczności całego miasta. Muzeum Regionalne w Mielcu w czwartek, 26 stycznia, zorganizowało specjalną konferencję naukową na ten temat.

W tym roku przypada 75. rocznica konferencji w Wannsee, na której podjęto decyzję o „ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej”. Naziści zdecydowali wówczas o zagładzie Żydów europejskich. W Mielcu rozegrał się jeden z pierwszych aktów tego dramatu, bowiem już kilka tygodni po decyzjach, jakie zapadły w Wannsee, Mielec ogłoszono „miastem wolnym od Żydów”.

Świadkowie zbrodni
W pałacyku Oborskich w czwartek, 26 stycznia, można było spotkać naukowców, którzy o mieleckich Żydach wiedzą bardzo dużo. Pojawili się także bezpośredni świadkowie tych tragicznych zdarzeń, m. in. Eugeniusz Szyfner (mielecki „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”), a także Włodzimierz Gąsiewski - mielecki poeta, który wychował się w bliskim sąsiedztwie gminy żydowskiej. Podczas spotkania Andrzej Krempa, mielecki historyk regionalista, autor książki „Zagłada Żydów mieleckich”, wydanej dwukrotnie przez mieleckie muzeum, wygłosił wykład na ten temat. – Andrzej Krempa wydał książkę bardzo dobrze udokumentowaną, jest to najlepsza pozycja traktująca o tej tematyce w regionie całego Podkarpacia. – Nie ma wątpliwości dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu Jerzy Skrzypczak.

Więcej w 5 numerze Korso

Posłuchaj rozmowy z historykiem Andrzejem Krempą:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE