Reklama

OZE w Mielcu. Mieszkańcy, którzy stali w kolejce całą zimową noc pytają co zostało do tej pory zrobione?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Archiwum Korso

OZE w Mielcu. Mieszkańcy, którzy stali w kolejce całą zimową noc pytają co zostało do tej pory zrobione? - Zdjęcie główne

Uzupełniający nabór na dofinansowanie do instalacji odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców Mielca cieszył się w lutym ogromnym zainteresowaniem. | foto Archiwum Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uzupełniający nabór na dofinansowanie do instalacji odnawialnych źródeł energii dla mieszkańców Mielca cieszył się w lutym ogromnym zainteresowaniem. Mielczanie stali całą zimową noc przed urzędem miasta, aby zapisać się na ograniczoną liczbę instalacji. Po pięciu miesiącach do naszej redakcji zgłaszają się zapisane osoby z pytaniami, co w tej sprawie do tej pory zostało zrobione. Niepokój mieszkańców jest tym większy, że mamy do czynienia z szalejącą inflacją, która może niekorzystnie wpłynąć na realizację umów. Z takimi pytaniami zwróciliśmy się do osób odpowiedzialnych za realizację projektu w Urzędzie Miejskim w Mielcu.

W lutym trwały zapisy na uzupełniający nabór na dofinansowanie unijne do instalacji OZE dla mieszkańców Mielca w związku z realizacją projektu "Poprawa jakości powietrza poprzez montaż instalacji OZE w gospodarstwach domowych z terenu Gminy Miejskiej Mielec". Natomiast umowy w sprawie użyczenia nieruchomości oraz ustalenia wzajemnych zobowiązań organizacyjnych i finansowych z zakwalifikowanymi mieszkańcami Mielca zostały podpisane w marcu.

Co dalej?

Od tego czasu minęło już kilka miesięcy, a mieszkańcy nie otrzymali żadnych informacji, co dalej dzieje się w tym temacie. Jak wiemy, w całej Unii Europejskiej, czyli również w Polsce, trwa nacisk na to, by mieszkańcy w krótkim czasie rezygnowali z nieefektywnych i przestarzałych pieców węglowych na rzecz pozyskiwania tzw. zielonej energii. Do naszej redakcji zgłaszają się czytelnicy, którzy są zapisani do realizacji tego projektu z różnymi pytaniami. Najczęściej pojawiającym się pytaniem jest: co w tej sprawie zostało zrobione od marca?

- Została wybrana firma do przygotowania dokumentacji przetargowej,  w tym specyfikacji technicznej poszczególnych instalacji. Zakończenie prac nad dokumentacją planowane jest w bieżącym miesiącu – odpowiada Monika Skowrońska-Ziomek, naczelnik Wydziału Dróg, Transportu, Energetyki i Działalności Gospodarczej.

Zainteresowani mieszkańcy liczą na to, że firma, której zadaniem jest pomoc urzędnikom w przygotowaniu specyfikacji technicznej urządzeń, posiada pracowników, którzy dobrze znają się na technicznych sprawach poszczególnych instalacji, a firma podejdzie do tego z odpowiednią rzetelnością. Mieszkańcy co prawda skorzystają z dofinansowania, jednak będą inwestować swoje pieniądze i warto, aby były one wydane w maksymalnie efektywny sposób.

Mielczanie stali całą zimową noc przed urzędem miasta, aby zapisać się na ograniczoną liczbę instalacji.

Wiele słyszy się o osobach, które w okolicznych gminach korzystały z podobnych projektów i nie są do końca zadowolone z jakości zamontowanego sprzętu i jego funkcjonalności. Jednym z podstawowych problemów jest np. montaż jednofazowej instalacji fotowoltaicznej zamiast trójfazowej. Często instalacje jednofazowe po prostu się wyłączają i nie spełniają swojej roli, mimo że do pewnej mocy są one dopuszczone. Dlatego specyfikacja techniczna urządzeń i znajomość pewnych szczegółów jest szalenie ważna w przypadku, gdy podstawowym kryterium wyboru wykonawcy będzie cena - po to, by mieszkańcy byli z końcowego efektu zadowoleni. Na rynku jest dostępnych bardzo dużo różnych paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, czy kolektorów słonecznych. Mają różne charakterystyki, wydajności i różne opinie, dlatego warto wybrać sprzęt, który będzie trwały, wydajny i będzie spełniał oczekiwania.

Co z inflacją?

Kolejne pytanie mielczan dotyczy panującej inflacji. Poprzez szalejącą inflację sprzęt, który ma być zakupiony w ramach dotacji, ciągle drożeje, więc czas odgrywa w tym wypadku dużą rolę. Mieszkańcy obawiają się, że poprzez wzrost cen albo dostaną gorszej jakości sprzęt, albo nie wszyscy, którzy zostali wstępnie zakwalifikowani, otrzymają instalacje.

Urząd odpowiada i zarazem uspokaja: - Nie przewidujemy możliwości, że mieszkańcy poprzez wzrost cen albo dostaną gorszej jakości sprzęt, albo że nie wszyscy, którzy zostali wstępnie zakwalifikowani, otrzymają instalacje.

Mielczanie dopytują także, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę poszczególnych instalacji? Czas w tym wypadku jest ważny, gdyż z powodu inflacji usługi również szybko drożeją.

- Przetarg zostanie ogłoszony niezwłocznie po uzyskaniu kompletnej dokumentacji. Planowany jest w sierpniu - zapewnia Monika Skowrońska-Ziomek.

Ci, którzy liczyli na darmową energię ze słońca jeszcze w tym sezonie, muszą uzbroić się w cierpliwość. Nie wiadomo, ile potrwa wybranie odpowiedniego wykonawcy. Przewidujemy, że najwcześniejszy realny termin montażu instalacji to miesiące letnie w przyszłym roku.

Przypominamy, że w ramach projektu mieszkańcy mogli korzystać z dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne i kotły na biomasę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy