Reklama

Ozdrowieńcy oddawajcie krew i osocze. W powiecie mieleckim jest 838 takich osób.

Opublikowano:
Autor:

Ozdrowieńcy oddawajcie krew i osocze. W powiecie mieleckim jest 838 takich osób. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pandemia rozwija się w Polsce coraz szybciej, dlatego medycy oraz premier apelują do wszystkich ozdrowieńców: oddawajcie krew i osocze. W powiecie mieleckim z chorobą wygrało ponad 800 osób i to oni mogliby wspomóc innych w walce z koronawirusem.

Podczas zmagań z koronawirusem bardzo potrzebujemy codziennej ludzkiej solidarności. - Mam wielką prośbę do wszystkich ozdrowieńców - oddawajcie krew i osocze, pomóżcie ocalić czyjeś życie - zaapelował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.


Szef rządu w nagraniu opublikowanym na Facebooku podkreślił, że jesienna fala koronawirusa uderzyła mocniej niż przewidywały to jakiekolwiek scenariusze. Zwrócił uwagę, że z COVID-19 zmaga się cały świat.

Osocze ozdrowieńca zawiera przeciwciała do wirusa SARS-COV-2, który powoduje COVID-19. Po przetoczeniu osocza wraz z przeciwciałami następuje eliminacja wirusa z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem, a tym samym leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami jest bardziej skuteczne.

Jeżeli jesteś osobą, która przechorowała COVID-19 lub jesteś po zakażeniu SARS-COV-2 i spełniasz warunki:
1. Jesteś zdrowy (sprawdź warunki zdrowotne jakie musi spełniać dawca krwi lub jej składników www.rckk.rzeszow.pl zakładka "dawcy krwi - czy mogę oddać krew") lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem  SARS-COV-2
2. Jesteś w wieku 18-60 lat
3. Minęło 14 dni od otrzymania drugiego wyniku ujemnego testu NAT badania w kierunku COVID-19
4. Nie miałeś transfuzji krwi
5. Kobiety, które nie były w ciąży

Jeśli chcesz oddać osocze zadzwoń do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolocznictwa w Rzeszowie w celu umówienia wizyty. Tel 17 867 20 30, wew. 58 lub 39.

- Trwa listopad, być może najtrudniejszy miesiąc w walce z epidemią. Dlatego dzisiaj potrzebujemy solidarności, ludzkiej, prostej, zwykłej solidarności. Tę solidarność pokazują wszyscy ozdrowieńcy, którzy mogą oddawać krew i oddają swoją krew, bo dopóki nie zostanie wynaleziona skuteczna szczepionka, jest to jedna z metod, które spowalniają chorobę, a więc być może ratują ludzie życie - wskazał premier.

Zwrócił się więc z apelem do wszystkich ozdrowieńców. - Z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach chciałbym zaapelować do wszystkich ozdrowieńców. Jeżeli możecie oddać krew, to oddajcie ją. Stając się dawcami krwi, dawcami osocza, stajecie się dawcami życia - powiedział Morawiecki.


Resort zdrowia w sobotę przekazał informację o 27 tys. 875 nowych zakażeniach koronawirusem. To największa liczba nowych przypadków od początku epidemii. Ministerstwo poinformowało, że zmarło 349 chorych. Od początku epidemii w Polsce zachorowało ponad 500 tys. osób. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE