Reklama

Ostrzeżenie dla osób starszych, kobiet w ciąży oraz dzieci. Niebezpieczne stężenie pyłu w powietrzu na terenie powiatu mieleckiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Ostrzeżenie dla osób starszych, kobiet w ciąży oraz dzieci. Niebezpieczne stężenie pyłu w powietrzu na terenie powiatu mieleckiego - Zdjęcie główne

Ostrzeżenie dla osób starszych, kobiety w ciąży oraz dzieci. Niebezpieczne stężenie pyłu w powietrzu na terenie powiatu mieleckiego | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Mielcu i powiecie mieleckim nastąpiło przekroczenie pyłu PM10. To oznacza, że stężenie smogu zaczyna być niebezpieczne. W przypadku utrzymywania się wysokich stężeń pyłu PM10, szczególnie w godzinach porannych, wieczornych i nocnych, zaleca się pozostanie w domu oraz ograniczenie wietrzenia pomieszczeń.

Prognozowane na dzień 2 marca przekroczenie poziomu informowania dla pyłu PM10 obejmuje powiaty: miasto Rzeszów, miasto Tarnobrzeg, rzeszowski, jarosławski, mielecki, krośnieński.

Ostrzeżenie dotyczy szczególnie osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych, sób starszych, kobiety w ciąży oraz dzieci, chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc), oraz osób z rozpoznaną chorobą nowotworową, oraz ozdrowieńcy.

  • Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.
  • Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.
  • Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych.
     
Zaleca się ograniczenie intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, jeśli odczuwa się pieczenie w oczach, kaszel lub ból gardła, zaleca się również ograniczenie wietrzenia pomieszczeń. W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Zaleca się również:

  •  zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi,
  • prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym pyłu zawieszonego,
  • bieżące śledzenie informacji o zanieczyszczeniu powietrza
Przewidywany czas trwania ryzyka: 2 marca od godz. 9.00  do godz. 24.00.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy