Reklama

Ostatni dzień głosowania na Drzewo Europy! Jeszcze dziś oddaj głos na lipę

Opublikowano:
Autor:

Ostatni dzień głosowania na Drzewo Europy! Jeszcze dziś oddaj głos na lipę - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Już tylko dziś do północy możemy oddać głos w konkursie na Drzewo Europy! Reprezentuje nas w nim Lipa św. Jana Nepomucena z Dulczy Wielkiej.

Nie możemy sprawdzić, na którym miejscu jest lipa, bo organizatorzy zdecydowali się na utajnienie wyników.
Głosowanie odbywa się na stronie www.treeoftheyear.org. Głosujemy na dwa wybrane drzewa. Pamiętajcie, że głos musi zostać potwierdzony kliknięciem linku wysłanego przez organizatorów konkursu.
 

Kto jest rywalem naszej lipy w konkursie na Drzewo Europy?

 1. Ocalały o czterech pniach - kasztan, Belgia. Żyjący pomnik dwóch wojen światowych. Podczas I wojny światowej Miasto Ypres zostało kompletnie zniszczone, lecz pień tego drzewa pozostał przy życiu. Wyrosły z niego spontanicznie 4 nowe pnie boczne. Przeżyły również II wojnę światową, kiedy to w mieście Ypres z powodu zimna prawie wszystkie drzewa zostały ścięte na opał. 
 2. Jabłoń koło Lidmana, Czechy - rośnie w ogrodzie pubu Lidmana przy Machovska Lhota. Jest cichym świadkiem historii ludzi.  Była świadkiem narodzin wielu miłości, pierwszych spotkań, ślubów, uroczystości jak i smutnych wydarzeń. Odmiana ta, Reneta blenheim, została wyhodowana w miesjcu urodzenia Winstona Churchilla.
 3. Pouplie - topola czarna, Francja. Ta ogromna czarna topola we Francji (obwód 9,6 m i 38 m wysokości) przez dwa wieki czule nazywana była Pouplie. Topola rośnie na terenie prywatnym przeznaczonym pod zabudowę i została osłabiona przez pożar. Mieszkańcy wioski chcięliby objąć ją ochroną.
 4. Najstarszy mieszkaniec Medulin – Czekoladowe Drzewo naszych Wspomień - wiązowiec południowy, Chorwacja. 
 5. Platan Curinga - Włochy. Platan Curinga rośnie w bardzo niezwykłym miejscu: z widokiem na Morze Tyrreńskie, zawieszony nad niewielkim strumieniem. Uważa się, że został zasadzony przez mnichów bazylianów, którzy przybyli do Kalabrii ponad tysiąc lat temu i zbudowali pustelnię Sant’Elia, lecz jego pień może być nawet starszy.Pień ten jest zupełnie pusty z otworem o szerokości ponad 3 metrów. Dzięki swemu obwodowi drzewo to jest teraz największym platanem we Włoszech.
 6. Judaszowiec południowy na Wzgórzu Kościelnym w Mélykùt - Węgry. Drzewo to zostało zasadzone w 1750 r, przez mnichów franciszkanów z Suboticy na wzgórzu z północnej strony kościoła, będącego wówczas w budowie. 
 7. Prastare Drzewo Matka - lipa szerokolistna, Holandia. Drzewo Matka na rynku Etten-Leur, symbol zebrań i spotkań jest częścią lokalnej społeczności od 345 lat. Zainspirowała nawet światowej sławy malarza Vincenta van Gogha. 
 8. Platan Rossio - Portugalia. Posadzony w 1838 roku, jest największy na Półwyspie Iberyjskim. Majestatyczne drzewo, o obwodzie 7 m i wierzchołku o średnicy 37 m. 
 9. Starożytny platan, Rosja. Według legendy, wielki dowódca wschodu Nadir-shah opiekował się pędami platana zdobiącego teren meczetu Juma w starożytnym Derbent. Podziwiając potężnego giganta, pisarz Aleksandr Bestuzhev-Marlinsky tworzył swoje dzieła. 
 10. Starożytny dąb z Drnavy, Słowacja. Stary dąb znajduje się obok dawnych terenów słynnej huty Andrássy'ego w Drnavie. To tutaj w latach czterdziestych XX wieku odlano elementy konstrukcyjne słynnego Mostu Łańcuchowego „Lánchíd” w Budapeszcie, dzięki czemu miejscowość zyskała przydomek „Kis Pest” - Mały Peszt. W kronice miejskiej wzmianka o grubym dębie pojawia się już w 1670 roku.
 11.  Tysiącletni dąb ostrolistny Lecina, Hiszpania. Dąb rośnie w małym miasteczku Alto Aragón, liczącym zaledwie 13 mieszkańców. 
 12. Drzewo ocalałych, jarząb pospolity, Zjednoczone Królestwo. Kiedyś to drzewo  rosło samotnie na brzegu strumienia w dolinie Carrifran. Dziś to ocalałe drzewo nie jest już samotne! Otacza je mały lasek pełen jej dzieci, a także ponad pół miliona innych rodzimych szkockich drzewek. Jarzębina stała się symbolem dwudziestoletnich starań mających na celu ożywienie dzikiego serca południowej Szkocji.
 

Zasady głosowania: 

 • Termin głosowania: 1 lutego - 28 lutego. 
 • Jedna osoba może zagłosować tylko raz używając swojego adresu e-mail.
 • Głosujący zaznaczy dwóch kandydatów na Europejskie Drzewo Roku i potwierdzi swój głos.
 • Głosy wysłane z tymczasowych adresów e-mail są niedozwolone i zostaną usunięte.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy