Reklama

Osiedlowe kawiarenki społeczne? Taki pomysł mają organizacje pozarządowe w Mielcu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Starostwo powiatowe w Mielcu

Osiedlowe kawiarenki społeczne? Taki pomysł mają organizacje pozarządowe w Mielcu - Zdjęcie główne

Uczestnicy podsumowującego spotkania wybrali nowe władze forum i wyznaczyli nowe cele na kolejne lata. | foto Starostwo powiatowe w Mielcu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego podsumowało dobiegającą końca swoją czwartą kadencję. Uczestnicy wybrali nowe władze forum i wyznaczyli nowe cele na kolejne lata.

Forum tworzy aktualnie  42, działających w Mielcu i na terenie Powiatu Mieleckiego stowarzyszeń i organizacji pożytku publicznego.  Głównym  celem utworzonego z inicjatywy prezesów organizacji pozarządowych w 2005 roku Forum jest wszechstronna pomoc działającym stowarzyszeniom w realizacji ich zadań statutowych, oraz inicjowanie  działań służących budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

- Dziś, po kilkunastu latach naszej działalności, mam wielką satysfakcję, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom, popartym  dobrymi relacjami  z władzami samorządowymi i lokalnym biznesem udało się nam w minionych latach, zarówno w Mielcu jak i powiecie stworzyć korzystniejszy klimat wokół stowarzyszeń i pomóc wielu  organizacjom pozarządowym zrzeszonym w Forum OPPM. Także w pozyskaniu niezbędnej bazy lokalowej oraz funduszy na ich działalność – powiedział Józef Smaczny, prezes Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego.

- W ostatnich latach dużo  się zmieniło na korzyść organizacji pozarządowych. Także dzięki wprowadzeniu przez ustawę obowiązku uchwalania programów współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jednostki samorządu terytorialnego w tych, przyjmowanych co roku programach określają  zasady, formy, zakres i priorytety współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi - dodał.

W trakcie dyskusji podkreślano, że aktywna współpraca z organizacjami pozarządowymi jest jednym z elementów efektywnego kierowania rozwojem Mielca, a organizowane przez Urząd Miejski szkolenia i warsztaty z udziałem specjalistów wzmacniają kompetencje organizacji tworzących Forum, a zawierane umowy o realizację zadań publicznych stanowią istotne źródło finansowania działalności stowarzyszeń.

Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego podsumowało dobiegającą końca swoją czwartą kadencję

We wrześniu 2021 roku władze miasta przekazały budynek po dawnej AGH, tworząc w nim Centrum Integracji Organizacji Pozarządowych. To właśnie tu znalazły nowe miejsce do prowadzenia działalności statutowej organizacje zrzeszone w Forum. Ważna rolę we wzmacnianiu działalności tych organizacji spełnia również Powiat Mielecki.  Forum dostrzega działania władz samorządowych Powiatu Mieleckiego na rzecz umacniania istniejących stowarzyszeń i tworzenia dogodnych warunków do rozwoju wszelkich inicjatyw obywatelskich, służących poprawie jakości życia naszych mieszkańców.  Coraz lepiej w tym zakresie jest także w pozostałych jednostkach samorządu terytorialnego w naszym powiecie.

Forum Organizacji Pozarządowych Powiatu Mieleckiego podsumowało dobiegającą końca swoją czwartą kadencję

Kończąca się kadencja władz Forum  była niezwykle trudna, ze względu na trwającą od 2020 roku  pandemię  COVID-19  i  związane z nią obostrzenia.

Z tych powodów w marcu  2021 zrezygnowano z organizacji  niektórych form aktywności, jak chociażby spotkania z najaktywniejszymi kobietami, działającymi w różnych stowarzyszeniach. 

Dla rozpoczynającej się kolejnej – piątej kadencji walne zgromadzenie wytyczyło główne kierunki działań. Za priorytetowe uznano:

 1. Wspieranie członkowskich stowarzyszeń w realizacji ich zadań statutowych.
 2. Zorganizowanie spotkania z okazji Dnia Kobiet  z najaktywniejszymi kobietami działającymi w organizacjach pozarządowych w Powiecie Mieleckim.
 3. Wspólnie z innymi stowarzyszeniami  zorganizowanie kolejnych, XIII-tych Spotkań Lotniczych Pokoleń – Mielec 2023.
 4. Zabieganie u władz samorządowych o tworzenie osiedlowych kawiarni społecznych i innych miejsc spotkań pokoleniowych.
 5. Kontynuacja starań o przyspieszenie prowadzenia prac zmierzających do utworzenia w Mielcu Muzeum Lotnictwa.
 6. Inspirowanie lokalnych stowarzyszeń do podejmowania działalności proekologicznej.
 7. Dążenie do uczynienia internetu i mediów społecznościowych coraz powszechniejszymi kanałami komunikacji organizacji pozarządowych.
 8. Wystąpienie o zorganizowanie Kącika Prasy Technicznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej SCK w Mielcu.
 9. Wspieranie idei krwiodawstwa w akcjach promocyjnych w szkołach ponadpodstawowych.
Wybrano również nowe władze Forum:

 1. Józef Smaczny - prezes
 2. Włodzimierz Adamski -wiceprezes
 3. Barbara Bień - wiceprezes
 4. Łukasz Gajdowski - sekretarz
 5. Zbigniew Świerczyński - skarbnik
oraz Komisję Rewizyjną w składzie:

 1. Marek Dykas - przewodniczący
 2. Angelika Augustyn-Balon
 3. Zbigniew Michalski
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy