Reklama

Oprysk przeciw ASF na granicy powiatu. To pierwszy z całej serii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay.pl

Oprysk przeciw ASF na granicy powiatu. To pierwszy z całej serii - Zdjęcie główne

foto Pixabay.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od kilku już lat powiat mielecki walczy z afrykańskim pomorem świń (ASF). W ubiegły piątek został przeprowadzony na granicy powiatu oprysk w celu zwalczania choroby.

Oprysk został przeprowadzony przez Starostwo Powiatowe w Mielcu 17 lutego (piątek) zgodnie z zawartym porozumieniem pomiędzy Powiatem Mieleckim, Powiatem Tarnobrzeskim oraz Powiatem Kolbuszowskim.

Był to pierwszy oprysk z ośmiu zaplanowanych w tym roku.

Oprysk wykonano na odcinku kolejowym LHS od mostu na Wiśle w miejscowości Zaduszniki do miejscowości Krzątka przy użyciu opryskiwacza spalinowego zamontowanego na wózku motorowym. Zastosowano do oprysku środek zapachowy Penergetic Wild - produkt ograniczający migrację dzików.

Afrykański Pomór Świń to groźna i nieuleczalna choroba świń. Jeżeli jedna świnia zostanie nim zarażona, wówczas całe stado musi zostać zabite i zutylizowane. To szczególnie bolesne i niebezpieczne dla hodowców trzody chlewnej, którzy mogą niejednokrotnie stracić cały dorobek swojego życia. 

ASF to groźna i zaraźliwa wirusowa choroba dzików i świń domowych.
Chorobę zwalcza się, wybijając zakażone stada oraz stada ze strefy zapowietrzonej, nie ma szczepionki zapobiegającej zachorowaniu.
Źródłem zakażenia ASF są chore lub martwe dziki.
Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest ich bezpośredni lub pośredni kontakt z już zakażonymi osobnikami.
Głównym czynnikiem przenoszącym wirusa są ludzie mający kontakt z zakażonymi zwierzętami lub padliną.
Rozszerzanie się choroby w Polsce wiąże się ze stratami ekonomicznymi dla rolnictwa, wynikającymi m.in. ze  wstrzymania obrotu i eksportu świń, wieprzowiny oraz produktów pochodzenia wieprzowego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy