Reklama

Opłata od deszczu. Policzyliśmy ile zapłacą właściciele domów, sklepów, magazynów

Opublikowano:
Autor:

Opłata od deszczu. Policzyliśmy ile zapłacą właściciele  domów, sklepów, magazynów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Za dom, garaż, taras, wybrukowany podjazd, które zmniejszają powierzchnię retencji wód opadowych trzeba będzie wnosić specjalne opłaty. Nowa danina deszczowa jest aktualnie w uzgodnieniach i konsultacjach publicznych, które mają się zakończyć do połowy września. Kiedy wejdzie w życie na razie nie wiadomo, ale prawdopodobnie w przyszłym roku.

Dotychczas podatek od deszczu tzw. podatek deszczowy dotyczył tylko właścicieli wielkich nieruchomości powyżej 3500 m2 (35 arów), które były zabudowane lub pokryte nawierzchnią nieprzepuszczającą wody (beton, asfalt, kostka brukowa) w więcej niż 70%.

Kogo będzie  dotyczyć opłata od deszczu
Nowelizacja  Ustawy  Prawo wodne ma objęci właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 600 metrów kwadratowych (6 arów), na których powstające lub już wybudowane obiekty budowlane wyłączają "więcej niż 50 procent powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej”.

Opłatę  od deszczu będzie więc teraz  wnosiło wielu właściciele domów jednorodzinnych, sklepów, hurtowni, składów magazynowych. Jak się szacuje  liczba działek objętych zmienianymi przepisami wzrośnie około 20-krotnie.  Jeśli obecnie opłatą objętych jest około 6,9 tysiąca działek, po zmianie przepisów będzie to 138 tysięcy.

Ile zapłacimy
Zaproponowano  wprowadzenie trzech stawek opłaty od deszczu, a jej  wysokość zależeć będzie od tego, czy właściciel ma na swojej działce urządzenia do magazynowania wody. I tak trzeba będzie zapłacić:

- 1,50 zł rocznie za 1 metr kwadratowy obiektu budowlanego, w przypadku działek bez urządzeń do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem,
-  0,90 zł rocznie za 1 metr kwadratowy obiektu budowlanego, działka z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności do 10 procent odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem,
- 0,45 zł rocznie za 1 metr kwadratowy obiektu budowlanego, działka z urządzeniami do retencjonowania wody z powierzchni uszczelnionych o pojemności od 10 do 30 procent odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem.

Wyliczenia dotyczące właścicieli domów
W ocenie skutków nowych regulacji zapisano, że koszty mogą wynieść średnio 1350 zł rocznie na gospodarstwo domowe. Jest to jednak  średnia, którą autorzy ustawy wyliczyli na podstawie maksymalnych wskaźników obejmujących wszystkie podmioty w tym osoby prowadzące działalność gospodarczą, właścicieli zakładów przemysłowych,  sklepów, hurtowni, warsztatów.  

Właściciele domów  na pewno tak dużo nie zapłacą. Spróbowaliśmy to policzyć biorąc pod uwagę średniej wielkości  dom o rozmiarach 10 x 12 metrów. Taki dom zajmuje powierzchnię 120 m. kw., choć trzeba wziąć pod uwagę jego co najmniej 1 metrowe otoczenie, które wielu utwardza na przykład kostką, co sprawia, że powierzchnia domu i jego otoczenia to 11 x 13 metrów czyli 143 metry kwadratowe.

Działka 6 arów
Działki budowlane o powierzchni  6  arów to małe działki, ale właśnie na takich działkach bardzo często  buduje się domy w miastach. Ceny ara działki budowlanej  w miastach są bardzo wysokie dlatego  inwestorzy nie szaleją z ich wielkościami. Z tej mającej  600 m.kw. działki, dom i jego otoczenie zajmie 143  m.kw. Do tego doliczamy garaż na samochód  o powierzchni 25 m. kw. Taras przy domu będzie miał 40 m. kw., a podjazd i chodnik to kolejne 120 m. kw. W efekcie „zabetonowane” zostanie 328 m.kw., czyli 54,5 proc. działki. Opłata od deszczu wyniesie  492 zł rocznie.

Działka 10 arów
Na 10 działki decydują się ludzi budujący domy na przedmieściach, gdzie cena ara gruntu budowlanego jest trochę tańsza. Przyjmujemy, że  budują taki sam dom, który z otoczeniem zajmuje 143 m.kw. powierzchni,  garaż o pow. 25 m. kw. , do którego  dokładają pomieszczenie gospodarcze o pow. 40 m.kw. Mając większą działkę  robią większy taras o powierzchni  80 m.kw.,  budują altanę o powierzchni 20 m.kw.,  wylewają miejsce na grilla  z zadaszeniem o pow. 10 m. kw.,    robią  szersze podjazdy i chodniki, które zajmą 200 m.kw „Zabetonowane” zostanie w ten sposób  518 m. kw.  terenu co stanowi 51,8 proc. działki.   W tym wypadku opłata od deszczy wyniesie 647 zł rocznie.

Działka 20 arów
Na tak dużych działkach buduje się domy na wsi gdzie ceny ara są tańsze, albo otrzymuje się działkę w darowiźnie od rodziców. Jeśli byśmy też jeszcze bardziej poszaleli z wielkością tarasu, pomieszczeni gospodarczego, podjazdami, chodnikami to trudno sobie wyobrazić „zabetonowanie” więcej niż 10 arów czyli ponad 50 proc. działki. Przy dużych działkach na wsi i nawet dość dużej fantazji w „betonowaniu” terenu opłaty od deszczu nie będą nas obowiązywać.

Obniżenie opłat przez łapanie wody
Jak zaznaczyliśmy wcześniej opłaty od deszczu mogą zostać znacznie obniżone gdy zaczniemy  łapać deszczówkę. Gdybyśmy też skorzystali z opcji łapania wody do 10 proc. to w przypadku opisywanej wcześniej działki 6 arowej nasze opłaty od deszczu zmniejszyłyby się z  492 zł do 295 zł rocznie, a w przypadku działki 10 arowej z 777 zł do 466 zł rocznie.

Nieco trudniejsze będzie osiągnięcie pułapu powyżej 10 proc. złapanej wody deszczowej (wtedy stawka  spada do  45 gr za metr kwadratowy), którego dokładna wielkość uzależniona jest  areału „zabetonowanej” ziemi. I tak w przypadku  naszej 6 arowej działki  trzeba by zatrzymać 20 proc. wody, a w przypadku 10 arowej 30 proc. Gdyby nam się to jednak udało to wtedy nasze opłaty spadłyby odpowiednio do 147 zł i 233 zł.

Opłaty dla przemysłu, sklepów, hurtowni
Zdecydowanie wyższe opłaty ponosić będą  osoby prowadzące działalność gospodarczą, właściciele zakładów przemysłowych, większych sklepów, hurtowni.  Jeśli za przykład weźmiemy właściciela składu z materiałami budowlanymi, który rozlokował się    na 20-arowej działce i który pod swoje potrzeby (budynek, parking, miejsca do składowania materiałów budowlanych) „zabetonował” 17 arów to jego opłata wyniesie 2125 zł rocznie. W razie zastosowania rozwiązań zatrzymujących opady do 10 procent opłata ta  spadnie do 1530 zł, a  powyżej 10  procent do  765 zł rocznie.


CZYTAJ TAKŻE:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE