Reklama

Opłata od deszczu. Ale w 2021 czeka nas jeszcze wiele nowych opłat i podwyżek podatków

Opublikowano:
Autor:

Opłata od deszczu. Ale w 2021 czeka nas jeszcze wiele nowych opłat i podwyżek podatków - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowością, która wejdzie w życie prawdopodobnie w przyszłym roku ma być opłata od deszczu. Ale w roku 2021 pojawi się jeszcze wiele nowych podatków, a niektóre zostaną podwyższone. Poniżej zestawienie tych podwyżek.

Opłata od deszczu
Dotychczas podatek od deszczu tzw. podatek deszczowy dotyczył tylko właścicieli wielkich nieruchomości powyżej 3500 m2 (35 arów), które były zabudowane lub pokryte nawierzchnią nieprzepuszczającą wody (beton, asfalt, kostka brukowa) w więcej niż 70%.

Jak informowaliśmy już na naszym portalu, zgodnie z procedowaną aktualnie  nowelizacją  Ustawy  Prawo wodne  podatkiem od deszczu albo jak wola mówić ministerialni urzędnicy opłatą od deszczu  mają  być objęci właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 600 metrów kwadratowych (6 arów), na których powstające lub już wybudowane obiekty budowlane wyłączają "więcej niż 50 procent powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej”.

 Inaczej mówiąc za dom, garaż, taras, wybrukowany podjazd, które zmniejszają powierzchnię retencji wód opadowych trzeba będzie wnosić specjalne opłaty. Opłata ta dotknie również mieszkańców bloków, szczególnie nowo budowanych, gdy deweloperzy starali się wykorzystać maksymalnie powierzchnię działki mocno ją zabudowując.

Jak się szacuje  liczba działek objętych zmienianymi przepisami wzrośnie około 20-krotnie.  W ocenie skutków regulacji zapisano, że koszty mogą wynieść średnio 1350 zł na gospodarstwo domowe. Jest to jednak średnia, w której brane są pod uwagę obiekty przemysłowe, sklepy, magazyny. W przypadku domów jednorodzinnych będzie to dużo mniej, a opłatę ta może ulec dodatkowo zmniejszeniu w sytuacji gdy zamontujemy na swojej działce odpowiednie urządzenia do magazynowania wody.

Podatek od psa
Od przyszłego roku wzrośnie podatek od psów. Jego górna granica będzie wynosić 130,30 zł rocznie za jednego psa,  gdy w tym roku wynosiła 125,40 zł czyli pójdzie w górę o 4,90 zł.

Podatek od psa, czego wielu właścicieli czworonogów sobie nie uświadamia  obowiązuje w Polsce  od 12 stycznia 1991 roku czyli  blisko 30 lat. Jest pobierany przez gminy, które ustalają jego wysokość indywidualnie. Gmina może też zrezygnować całkowicie z jego pobierania i wiele tak robi. Podatek ten gmina ma przeznaczać na cele  związane z opieką nad zwierzętami, np. wsparcie schronisk.

Jego górną stawkę ustala co roku Ministerstwo Finansów i przytoczone powyżej 130,30 zł to jego propozycja na przyszły rok.
 
Podatek cukrowy
Ustawa o tzw. podatku od cukru  zakłada wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych zależnej od ilości substancji słodzonej w litrze napoju. Mają go płacić producenci tych napojów, choć jest jasne, że  odbija to sobie podwyższając ceny tych napojów.

Za napoje słodzone zapłacimy więc więcej albo będziemy musieli z nich zrezygnować.  

Opłata "małpkowa"
W tej samej ustawie o podatku od cukru są zapisy mówiące o  nowej opłacie - od alkoholi sprzedawanych w małych opakowaniach do 300 ml, czyli tak zwanych małpek.

 Płacić ją będą przedsiębiorcy sprzedający tego rodzaju alkohol, a w praktyce zapłacą go konsumenci. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Przykładowo  100 ml małpki wódki 40-procentowej wzrośnie o 1 zł, 200 ml małpki wódki 40-procentowej o 2 zł.

Abonament RTV
 Zgodnie z decyzją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2021 roku zapłacimy większy abonament radiowo-telewizyjny. Wysokość abonamentu za używania radia  wzrośnie w 2021 roku o 0,5 zł i wyniesie miesięcznie 7,5 zł. Za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego  trzeba będzie zapłacić o 1,8 zł więcej niż obecnie tj. 24,50 zł miesięcznie.

 W zależności od tego za co płacimy podwyżka w skali roku wyniesie  od 6 do  prawie 22 zł

Podatek od nieruchomości
Podatek od nieruchomości płaci każdy właściciel mieszkania bądź domu, a także budynku czy terenu przeznaczonego na cele gospodarcze czy rolnicze. Niestety musimy się liczyć z tym, że  w przyszłym roku zapłacimy sporo więcej.

Podatek od nieruchomości  każdego roku może być podwyższony o współczynnik rosnącej inflacji, odnotowany w pierwszym półroczu poprzedniego roku. Inflacja w pierwszym półroczu 2020 roku wyniosła 3,9 procent - oznacza to, że o tyle wzrosnąć może podatek od nieruchomości w 2021 roku. Nie odbywa się to mechanicznie,  ostateczną decyzję podejmują poszczególne  gminy. Te 3,9 procent to  dwa razy więcej niż rok temu, kiedy inflacja była na poziomie  1,9 proc.

Podatek handlowy
W budżecie na 2021 rok zaplanowany jest podatek handlowy, choć jego dokładny kształt nie jest jeszcze znany.Podatek handlowy miałyby płacić przedsiębiorstwa z sektora handlowego, a jego stawka uzależniona byłaby od osiąganych przez nie obrotów. Przy  miesięcznych obrotach 17-170 mln zł stawka tego podatku wynosiłaby 0,8 proc., przy obrotach powyżej 170 mln zł – 1,4 proc. Oczywiście podatek ten handlowcy przenieśliby na ceny sprzedawanych towarów  czyli w ostateczności zapłaciliby za niego konsumenci.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE