Reklama

Onkologia pilnie potrzebna!

Opublikowano:
Autor:

Onkologia pilnie potrzebna! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Początkiem maja Ewa Korpanty, obejmując stanowisko pełniącej obowiązki dyrektora szpitala mieleckiego, zaznaczała, jak ważne jest, by powstał w lecznicy oddział onkologiczny. Dziś ten pomysł podtrzymuje: - Ten oddział jest tu bardzo potrzebny, bo zachorowań na nowotwory jest coraz więcej.

Ewa Korpanty jeszcze w maju wspominała, że ma duże doświadczenie w zakresie onkologii i wie, jakie potrzeby mają pacjenci chorzy na nowotwory. Przede wszystkim zdaje sobie sprawę z tego, jak ciężko jest tym, którzy mają do pokonania około stu kilometrów. Taka odległość dzieli Mielec od Rzeszowa czy Brzozowa, gdzie znajdują się oddziały onkologiczne. - To ogromne wyzwanie dla osłabionych chorobą osób. Sama podróż jest męcząca, nie mówiąc już o czekaniu w kolejkach, badaniach i chemioterapii – powiedziała pełniąca obowiązki dyrektora szpitala, Ewa Korpanty. Zależy jej na tym, by chorzy w pobliżu swoich domów mogli się leczyć, by czuli wsparcie i pomoc mieleckiej lecznicy.

Nie od dziś…
W 2011 roku o uruchomieniu oddziału wspominał wówczas radny powiatowy Daniel Kozdęba. Ówczesny starosta Andrzej Chrabąszcz już wtedy przyglądał się sytuacji. Analizował potrzeby placówki oraz możliwości finansowania oddziału przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W tej sprawie nic jednak nie drgnęło.

Miss 

Mielca 2017

Temat powstania onkologii wrócił dwa lata później, kiedy nie było już żadną tajemnicą, że połowa pacjentów szpitala mieleckiego choruje właśnie na nowotwory, a liczba ta wciąż rośnie. Dziś może to dotyczyć około 9 tysięcy przypadków. W 2013 roku starostwo chciało, by na liście najważniejszych przedsięwzięć województwa podkarpackiego na lata 2014-2020 znalazło się utworzenie w Mielcu oddziału onkologii. Urząd marszałkowski na tej liście jednak jej nie uwzględnił. Jednym z powodów tego był fakt, że - jak zaznaczał wtedy Władysław Ortyl - dyrektor lecznicy Leszek Kołacz po prostu nie zgłaszał takiego zapotrzebowania. To nie zamknęło furtki projektowi, jednak temat został zawieszony na kolejne lata.

Więcej w 45 numerze Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE