Reklama

Około 4,5 tysiąca złotych można otrzymać na wymianę swojego źródła ciepła. Zdaniem specjalistów w Mielcu do wymiany czeka 1500 kotłów

Opublikowano:
Autor:

Około 4,5 tysiąca złotych można otrzymać na wymianę swojego źródła ciepła. Zdaniem specjalistów w Mielcu do  wymiany czeka 1500 kotłów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sporym zainteresowaniem mielczan cieszyły się zorganizowane w dniach 23 i 25 maja dwa spotkania informacyjne dotyczące możliwości uzyskania dofinansowania do wymiany obecnie funkcjonujących w zabudowie jednorodzinnej kotłów centralnego ogrzewania na węgiel.

W spotkaniach wzięli udział przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) oraz pracownicy Urzędu Miejskiego w Mielcu, którzy mieli okazję przekazać mieszkańcom informacje na temat dwóch obecnie dostępnych źródeł finansowania wymiany węglowych kotłów CO oraz warunków, jakie trzeba spełnić, aby takie dofinansowanie uzyskać. 


Szacunki mówią że w Mielcu w zabudowie jednorodzinnej funkcjonuje około 1500 kotłów na węgiel, które kwalifikują się do wymiany. Już w ubiegłym roku niektórzy mieszkańcy mogli skorzystać z miejskiego pilotażowego programu dofinansowań na wymianę przestarzałych kotłów węglowych. Ci którzy nie zdołali się zakwalifikować na dofinansowania przewidziane na rok 2017, mogą to zrobić w bieżącym roku. W budżecie Mielca na ten cel zapisano 200 tysięcy złotych. 


Mogą także skorzystać z Programu Przyjazny Dom finansowanego ze środków krajowych lub z kolejnych dofinansowań unijnych na projekty parasolowe realizowane przez Urząd Marszałkowski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.  

PROGRAM PRZYJAZNY DOM
W ramach programu „Przyjazny Dom” na wymianę pieca węglowego na piec gazowy, olejowy, elektryczny lub kocioł opalany paliwem stałym tj. węglem lub biomasą (5 klasy),  jeszcze w bieżącym roku można uzyskać dofinansowanie do 30% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 4,5 tys. zł. 
Warunkiem uzyskania dofinansowania jest fizyczna likwidacja dotychczasowego pieca węglowego. Co istotne - zarówno jego demontaż jak i wykonanie nowej instalacji musi zostać wykonane i sfinansowane przez mieszkańca, gdyż nie są to koszty kwalifikowane. 
Na realizację zadań w ramach tego projektu na 2018 rok przeznaczona jest kwota 1 mln zł. Wniosek do WFOŚiGW w Rzeszowie składa mieszkaniec. Można to zrobić listownie, jednak nie później niż do 15. listopada bieżącego roku. Dotacje będą przyznawane do wyczerpania środków – decyduje kolejność zgłoszeń.
Nabór wniosków adresowany jest do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W projekcie nie mogą brać udziału nieruchomości, w których obecnie funkcjonują kotłownie z dwoma nośnikami energii np. kotłownie węglowo – gazowe.
Szczegóły Programu oraz wzory dokumentów dostępne są na stronach internetowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie (www.bip.wfosigw.rzeszow.pl) w zakładce: Działalność Funduszu pod linkiem: Przyjazny Dom.
Informacje można także uzyskać w WFOŚiGW pod nr tel. 17 852 23 44 wew. 117, 131 lub 132.

PROJEKTY PARASOLOWE
Znacznie większe dofinansowanie - do 85 % kosztów kwalifikowanych, będą mogli uzyskać mieszkańcy Mielca, którzy zdecydują się na udział w tzw. projektach parasolowych. Będą one dofinansowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, jednak wymiana źródła ciepła nastąpi najwcześniej w roku 2019. 
W przeciwieństwie do Programu Przyjazny Dom demontaż i likwidacja pieca węglowego oraz wymiana instalacji jest kosztem kwalifikowanym, który obejmuje dofinansowanie. 
Inna jest także procedura w uzyskaniu takiego dofinansowania. Chętni mieszkańcy składają deklaracje uczestnictwa w projektach parasolowych w Urzędzie Miejskim w Mielcu. Gmina Miejska Mielec opracowuje wniosek o dofinansowanie podlegający ocenie w Urzędzie Marszałkowskim, który przyznaje środki. Mieszkaniec sam wybiera rodzaj pieca (na gaz, biomasę lub ekogroszek), ale nie ma wpływu na wybór producenta, bo to Gmina organizuje przetarg. 
Dopiero po wybraniu projektu do dofinansowania i rozstrzygnięciu procedury przetargowej, prowadzonej przez Gminę Miejską Mielec, wybrany wykonawca będzie dokonywał wymiany pieców. Z projektu wyłączone są osoby biorące udział w miejskim projekcie wymiany kotłów. 
Programy parasolowe adresowane są zarówno do osób fizycznych, jak i przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych posiadających tytuł prawny do dysponowania nieruchomością, której dotyczyć będzie projekt. Pomoc zostanie udzielona w formie pomocy de minimis. 
Regulamin naboru wraz z niezbędnymi dokumentami zostanie wkrótce zamieszczony na stronie internetowej miasta Mielca w zakładce: Aktualności / Projekty parasolowe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE