Reklama

Odszedł kapłan z powiatu mieleckiego

Opublikowano: pon, 6 kwi 2020 11:39
Autor:

Odszedł kapłan z powiatu mieleckiego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 3 kwietnia 2020 roku zmarł śp. Ks. Franciszek Tomczyk – emerytowany proboszcz parafii Zalasowa, pochodzący z Jam Wielkich (gm. Wadowice Górne).

Ks. Franciszek Tomczyk urodził się 27 września 1931 roku w Jamach Wielkich.

Maturę zdał w Mielcu w 1951 roku. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno - teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w dniu 26 czerwca 1956 roku.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Ptaszkowa (od 30 listopada 1956 roku), Ciężkowice (od 20 lipca 1961 roku) i Góra Motyczna (od 23 czerwca 1967 roku). W dniu 2 sierpnia 1980 roku został mianowany proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Górze Motycznej. Z dniem 23 maja 1986 roku otrzymał nominację na urząd proboszcza parafii pw. św. Jana Ewangelisty w Zalasowej, który pełnił do 18 czerwca 2001 roku.

Następnie zamieszkał w parafii pw. św. Mikołaja w Bochni, gdzie przez kolejne 13 lat sprawował posługę penitencjarza w tamtejszym Sanktuarium Matki Bożej Królowej Różańca Świętego.

Od 2014 roku mieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w roku 1969 diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale, a w roku 1980 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W roku 2004 został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Bocheńskiej.

Obrzędy pochówku („Stacja przy grobie”) odbyły się w niedziele (5 kwietnia) na cmentarzu parafialnym w Jamach Wielkich.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.