Reklama

Odszedł Jan Ziobroń. Radomyśl Wielki w żałobie

Opublikowano: pt, 26 cze 2020 13:47
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmarł Jan Ziobroń, Kawaler Orderu Odrodzenia Polski, Zasłużony dla Miasta i Gminy Radomyśl Wielki.

Urodził się 1 stycznia 1937 r. w Tarnowie. Był synem Wojciecha i Marii z domu Wolińska.

Z wykształcenia geograf, z zawodu nauczyciel i urzędnik, z zamiłowania historyk regionalista, społecznik i dziennikarz.

Pracował w szkołach podstawowych m.in. w Dulczy Wielkiej, Słabowie (pow. Mrągowo), Piaskach Drużków - dyrektor, Żarówce – dyrektor i Radomyślu Wielkim. Będąc sekretarzem radomyskiego urzędu przyczynił się do powstania w Radomyślu filii Zespołu Szkół Rolniczych w Brniu i w latach 1981-84 był jej kierownikiem.

W 1985 skupił wokół siebie miłośników historii Radomyśla oraz gminy i założył Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Radomyskiej. Doprowadził do powstania szeregu miejsc pamięci narodowej, m.in. pomnika Holocaustu w Radomyślu Wielkim i lotników PSP na Zachodzie, wywodzących się z ziemi radomyskiej.

Zorganizował odsłonięcie 10 tablic pamiątkowych poświęconych ludziom wywodzącym się z terenu miasta i gminy. Zorganizował i prowadził społecznie przez 15 lat Regionalną Izbę Pamięci.

Przez ponad 10 lat wydawał lokalny miesięcznik „Ziemia Radomyska” (w 1990-2001 r., 131 numerów). Napisał i wydał 9 książek o Radomyślu Wielkim i gminie oraz sławnych postaciach i organizacjach ziemi radomyskiej.


CZYTAJ TAKŻE:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.