Reklama

Reklama

Od nowego roku nie każdy samochód opuści stację kontroli z pieczątką

Opublikowano: sob, 12 gru 2020 11:57
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Od nowego roku nie każdy samochód opuści stację kontroli z pieczątką - Zdjęcie główne

Od nowego roku nie każdy samochód opuści stację kontroli z pieczątką | foto Fot. Archiwum

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgodnie z przepisami, które już kilka tygodni temu opublikowało Ministerstwo Infrastruktury, od nowego roku zmienią się przepisy dotyczące obowiązkowego badania technicznego pojazdów. Diagności podczas badań będą fotografować pojazdy, a celem nowych przepisów ma być zaostrzenie przeglądu. Nie każdy samochód opuści stację kontroli z pieczątką.

Najbardziej widoczną dla kierowców zmianą będzie wprowadzenie obowiązku fotografowania przez diagnostów pojazdów poddawanych badaniom technicznym. Według nowych  przepisów zdjęcia mają obejmować całą bryłę pojazdu i zostać wykonane z przodu, z tyłu i po dwóch przekątnych. Dodatkowo  jedno zdjęcie ma być wykonane w środku - na fotografii widoczne muszą być zegary oraz przebieg samochodu. Zdjęcia mają być przechowywane przez pięć lat.

Inne zmiany, które powinny ucieszyć kierowców dotyczą możliwości podjechania na stację diagnostyczna na 30 dni przed upływem terminu ważności poprzedniego badania. Po pozytywnym wyniku badania kolejna wizyta zostanie ustalona nie w oparciu o to, kiedy przyjechaliśmy sprawdzić samochód, a o datę wpisaną w dokumentach. W ten sposób kierowcy nie będą musieli odkładać przeglądu na ostatnią chwilę.  Do tej pory wcześniejsza wizyta na stacji oznaczała, że traciliśmy  kilka czy nawet kilkanaście dni wciąż ważnego przeglądu.

Ale jak jest marchewka to jest i kij.  Jeśli spóźnimy się na przegląd więcej niż 30 dni, to od 1 stycznia zapłacimy za spóźniony przegląd dwukrotność podstawowej stawki.
 

Nowe przepisy mówią również o tym, że  diagnosta będzie zmuszony dokonać badania technicznego zgodnie z przyjętym zakresem czynności i przy pomocy wymaganego wyposażenia technicznego. Przepis ten   ma  na celu wyeliminowanie szerzących się wśród diagnostów  praktyk niezgodnych z prawem. Chodzi m.in. o badania świateł oraz czystości spalin. Aktualnie są przeprowadzane bardzo pobieżnie.

Nowe przepisy mają wymóc na diagnoście przeprowadzenie pełnoprawnego badania, a przez to wyeliminowanie większej liczby niesprawnych pojazdów.

Zwiększy się także kontrola nad samymi stacjami. Każda będzie musiała zostać sprawdzona przynajmniej raz w roku.

A co z cenami. Przypominamy, że obecnie za przegląd techniczny samochodu osobowego płacimy 99 zł, jeśli wyposażony on jest w instalację LPG to 161 zł,  i nie zmienia się to od kilkunastu lat.

Na razie nie ma decyzji czy ceny te zmienią się od 1 stycznia 2021 roku, ale związek diagnostów ma  podobno dokumenty mówiące o tym, że jeśli rząd zaostrzy zasady badania technicznego to muszą pójść za tym podwyżki cen badań.

Wniosek jest więc jeden ceny  przeglądów technicznych wzrosną, tylko jeszcze nie wiadomo dokładnie od kiedy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 9 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  Zygi

  Jestem za badaniami ,ale nie dla kasy tylko dla sprawdzenia stanu technicznego. To nie może być maszynka do zarabiania kasy

  • 9 miesięcy temu | ocena +0 / -1

   GalAnonim

   maszynka do zarabiania kasy? Od 12 lat cena przeglądu stoi w miejscu, za to podniesiono 2-krotnie podatki dla przedsiębiorców, wzrosły wypłaty, opłaty za: podatek.od nieruchomości, odpady, prąd, wodę... maszynka trochę zardzewiała chyba...

 • 9 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  kop

  komora silnika mercedes W115 Kubuś w dieslu na zdjęciu

 • 9 miesięcy temu | ocena +2 / -2

  Antoni

  Ja pieczątki zamawiam online w serwisie E-pieczatki24.pl z dostawą w 24h.

  • 9 miesięcy temu | ocena +1 / -0

   Pitr

   Ło Antek aleś ty przydurok😅

  • 9 miesięcy temu | ocena +3 / -0

   Mistrz kierownicy

   Pieczątkę możesz sobie w d... wsadzić. Ważny jest wpis w CEPiK :)

   • 9 miesięcy temu | ocena +2 / -2

    Diese

    Diesle maja przeglad techniczny z tego co widzę za darmo.