reklama

Od 1 lutego można składać wnioski o 500 plus. Są istotne zmiany w programie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Od 1  lutego można składać wnioski  o 500 plus. Są istotne  zmiany w programie - Zdjęcie główne

foto Fot. Archiwum

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 500 plus to najsłynniejszy program rodzinny rządu, który obejmuje wszystkie dzieci do 18 roku życia. W ubiegłym roku ze względu na pandemię koronawirusa wniosków o kontynuacje wypłat nie trzeba było składać. W 2021 trzeba to będzie już robić. Zmienią się jednak terminy. Kiedy trzeba je będzie składać i co jeszcze zmieni się w tym programie w tekście poniżej
reklama

Prawo do świadczenia 500 plus  jest ustalane na rok (obecnie od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku) i należy go w każdym roku odnawiać. W 2020 roku ze względu na koronawirusa nie trzeba było tego robić, ale już w 2021 obowiązek ten powróci.

Od 2021 r. prawo do świadczenia "500 plus" ponownie będzie ustalane na roczny okres, który jednak będzie liczony inaczej  - od 1 czerwca danego roku  do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Zmieniają się również terminy składania wniosków. Pierwsze  wnioski   o 500 plus rodzice będą mogli złożyć już od 1 lutego 2021 roku.
Od 1 lutego można będzie składać wnioski drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia,  poprzez system bankowości elektronicznej albo Platformę Usług Elektronicznych ZUS,  od 1 kwietnia w formie papierowej wysyłając wniosek pocztą, albo  składając go bezpośrednio w gminie.  

Terminy są ważne bowiem od ich zachowania zależy ciągłość wypłat programu 500 plus. I tak:


•    Wniosek  złożony do 30 kwietnia  2021 – wypłata w czerwcu  2021.
•    Wniosek złożony  od 1 do 31 maja 2021 – wypłata w lipcu  2021.
•    Wniosek  złożony od 1 do 30 czerwca 2021 – wypłata w sierpniu  2021.

Osoby, które jeszcze nie pobierały 500 zł na dziecko, w każdej chwili mogą przystąpić do programu.

Przyznane w 2016 roku świadczenie 500 plus na dziecko,  przez 4 lata obowiązywania tego programu straciło wiele przez wysoką w Polsce inflację (w ubiegłym roku inflacja wyniosła 3,4 proc. i był to najwyższy poziom od 2012 roku) i dziś to w rzeczywistości ok. 450  zł na dziecko.

Są też głosy, że należałoby go waloryzować o wskaźnik inflacji tak jak to się dzieje z emeryturami. Rząd w tej sprawie milczy i mimo rosnącej inflacji  nie toczą się żadne prace nad podniesieniem wysokości świadczenia wychowawczego 500 plus.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama