Reklama

Od dziś rusza pomoc z ARiMR dla rolników. Można otrzymać nawet 70 tys. złotych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Od dziś rusza pomoc z ARiMR dla rolników. Można otrzymać nawet 70 tys. złotych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę" to nowy program Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski można składać od dziś (18 stycznia) do 31 stycznia. Maksymalną kwotę, jaką można uzyskać to nawet 70 tys. złotych. O co chodzi?

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformował, że w dniach od 18 do 31 stycznia 2023 roku, można składać "Wnioski o przyznanie pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę".

O przyznanie pomocy może ubiegać się rolnik, któremu został nadany numer identyfikacyjny, w przypadku, gdy rolnik lub jego małżonek:

  • zgłosił do dnia 15 maja 2022 r. do rejestru zwierząt gospodarskich co najmniej 10 sztuk zwierząt gatunku świnia urodzonych w siedzibie stada posiadacza tych zwierząt w okresie od dnia 1 kwietnia 2021 r. do dnia 31 marca 2022 r.;
  • zgłosił do dnia rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie pomocy do IRZ, oznakowanie co najmniej 1 sztuki zwierzęcia gatunku świnia urodzonego w siedzibie stada posiadacza tego zwierzęcia od dnia 1 kwietnia 2022 r.;
  • prowadził do dnia rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie pomocy działalność rolniczą w zakresie chowu lub hodowli zwierząt gatunku świnia,
  • spełnia co najmniej jeden z poniższych warunków: prowadzi produkcję ekologiczną, temu rolnikowi lub jego małżonkowi przyznano pomoc finansową w ramach działania Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne" na podstawie wniosku złożonego w 2021 r. oraz ten rolnik lub jego małżonek złożył w 2022 r. wniosek o przyznanie tej pomocy, temu rolnikowi lub jego małżonkowi przyznano płatność za zazielenienie na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, na podstawie wniosku złożonego w 2021 r. oraz ten rolnik lub jego małżonek złożył w 2022 r. wniosek o przyznanie tej płatności, z tym że w przypadku gdy grunty orne rolnika lub jego małżonka obejmują mniej niż 10 hektarów, to we wnioskach złożonych w 2021 i 2022 r. rolnik lub jego małżonek podał co najmniej dwie różne uprawy, zrealizował operację obejmującą inwestycje służące ochronie środowiska lub zapobieganiu zmianie klimatu oraz spełnia warunki, z zastrzeżeniem których została wydana decyzja w sprawie o przyznanie pomocy finansowej na tę operację w ramach poddziałania:,,Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników", zrealizował operację typu,,Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania,,Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych", zrealizował operację typu,,Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych".
Wnioski o przyznanie pomocy, składa się elektronicznie za pośrednictwem formularza udostępnionego na stronie internetowej ARiMR w Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Załączniki, które nie zostaną dołączone do wniosku o przyznanie pomocy złożonego za pośrednictwem formularza, mogą zostać złożone do kierownika biura powiatowego Agencji bezpośrednio w biurze powiatowym Agencji albo za pośrednictwem polskiej placówki pocztowej w terminie składania wniosków o przyznanie pomocy.

- Wysokość pomocy zostanie ustalona w oparciu o przedziały kwotowe określone w Rozporządzeniu. Pomoc przyznaje się danemu rolnikowi tylko raz, jej maksymalna wysokość nie może być wyższa niż równowartość w złotych 15 000 euro. Obecnie jest to przeliczane jako 70 000 zł przy 500 sztukach. Liczba urodzeń, które mamy w systemie wskazuje na to, że powiat mielecki jest czwartym powiatem w skali kraju, jeżeli chodzi o najwyższą liczbę urodzeń trzody chlewnej w tych gospodarstwach. - podkreślił na konferencji Andrzej Kraska, zastępca dyrektora podkarpackiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Informacje na temat pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę, można otrzymać w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR, pod numerem bezpłatnej infolinii 800 38 00 84.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy