Reklama

Obserwatorium w Radomyślu

Opublikowano:
Autor:

Obserwatorium w Radomyślu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Czegoś takiego jeszcze nie było. Pierwsze i jedyne w powiecie obserwatorium astronomiczne powstało przy Gimnazjum Publicznym w Radomyślu Wielkim. Władze gminy otrzymały dotacje ok. 400 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Podkarpackiego.

Już od kilku tygodni na terenie Publicznego Gimnazjum w Radomyślu Wielkim czynne jest obserwatorium astronomiczne. W budynku obserwatorium znajdują się teleskopy, kamery oraz specjalistyczne drony. Obok budynku zainstalowano stację meteorologiczną. Dodatkowo w ramach projektu udało się zakupić dla potrzeb edukacyjnych mobilne planetarium, które będzie wykorzystywane do specjalnych lekcji astronomii we wszystkich szkołach gminnych, a także w całym powiecie. Zakupiono też sprzęt komputerowy, który wzbogacił pracownie komputerowe.

Astronomia
Wszystko zaczęło się od pasji  nauczyciela geografii,  Janusza Grzyba, który  już od kilku lat zaraża miłością do astronomii kolejne pokolenia uczniów. Ten potencjał został zauważony przez władze gminne i kiedy Urząd Marszałkowski w Rzeszowie ogłosił nabór wniosków o dotacje unijne, to urzędnicy z Radomyśla przygotowali projekt i  uzyskali dofinansowanie.
- Nasze obserwatorium jest bardzo profesjonalne. Mamy bardzo dużo urządzeń specjalistycznych, wśród których jest przyrząd pozwalający obliczać naszą odległość od Słońca. Mamy też wysokiej klasy teleskopy. Powoli uczę się obsługi tego sprzętu. Prawdopodobnie mnie i naszym uczniom zejdzie jeszcze kilka tygodni, zanim nauczymy się korzystać w pełni z tych urządzeń - opowiada nam Janusz Grzyb.

 Otwarcie obserwatorium w Radomyślu znacznie uatrakcyjniło ofertę edukacyjną tej gminy. Co ciekawe, jest wielu uczniów, którzy potrafią spędzić wiele godzin na nauce astronomii.

- Mamy wiele pomysłów, jak wykorzystać ten sprzęt w codziennej edukacji. Już teraz organizuje się silna grupa, która będzie próbować swoich sił w astrofotografii - dodaje Janusz Grzyb.

Szkoła wizytówka
Szkoła przygotowuje się do prowadzenia nowoczesnych zajęć z geografii, matematyki, fizyki, przyrody, chemii czy informatyki. Do prezentacji zjawisk omawianych na lekcjach służyć będą również  m. in. mikroskopy i zestawy do badania magnetyzmu. Młodzież będzie mogła się uczyć projektowania przestrzennego i procesu drukowania 3D, a także konstruowania  robotów. Zakupiono także laptopy dla potrzeb zajęć z języka polskiego i angielskiego. Uczniowie ucieszą się też ze specjalnych wyrzutni piłek, które będzie można wykorzystywać podczas nauki gry w tenisa ziemnego.

- Pomysł na budowę takiej infrastruktury powstał dwa lata temu, jeszcze przed reformą edukacji. Postanowiliśmy stworzyć dla naszej młodzieży coś zupełnie wyjątkowego, tak żeby jeszcze bardziej uatrakcyjnić zajęcia lekcyjne. Myślę, że efekt tych działań jest imponujący i to wszystko będzie służyć młodzieży. Cieszę się, że właśnie taką inwestycję udało się zrealizować w terenie wiejskim. Udało się zakupić prawie 190 nowych pomocy naukowych - komentuje Józef Rybiński, burmistrz Radomyśla Wielkiego i dodaje, że ten sukces trzeba wysoko oceniać, gdyż pieniądze europejskie otrzymują tylko innowacyjne projekty. - My wpadliśmy na pomysł zrobienia czegoś zupełnie nowego  - dodaje Rybiński. W całym województwie jest kilka takich obserwatoriów. Teraz do tej elitarnej grupy dołączyło gimnazjum z Radomyśla.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE