Reklama

Obserwatorium astronomiczne w Radomyślu

Opublikowano:
Autor:

Obserwatorium astronomiczne w Radomyślu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Takiej inicjatywy jeszcze w okolicach nie było. W połowie przyszłego roku w Radomyślu Wielkim ma być gotowe obserwatorium astronomiczne ze stacją meteorologiczną. Gmina podpisała już umowę na wykonanie tej inwestycji.

Władze gminy zdecydowały się na realizację tego zadania, chcąc stworzyć jeszcze lepsze warunki edukacji dla uczniów. Obserwatorium pozwoli młodzieży zdobywać wiedzę nie tylko z astronomii, która w gimnazjum jest elementem podstawy programowej z geografii.

Z pracowni skorzystają również nauczyciele i uczniowie na innych lekcjach np. na matematyce czy fizyce. Obserwatorium będzie wyposażone m.in. w teleskopy, kamerę, mobilne planetarium i stację meteorologiczną oraz drony. Pracując na tym sprzęcie, uczniowie mogą kierować swoje zainteresowania w stronę przedmiotów ścisłych i technicznych. Dzięki temu w przyszłości mogą stać się zalążkiem nowych kadr dla firm np. z mieleckiej strefy ekonomicznej.

Obiekt

Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie tego przedsięwzięcia z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Projekt spotkał się z uznaniem ze strony ekspertów oceniających wnioski. Gmina bez problemu uzyskała dotację w wysokości 477 tys. zł, podczas gdy koszt tego zadania wedle kosztorysu to 723 tys. zł.

Magistrat rozstrzygnął już przetargi tak na budowę obserwatorium, a także na jego wyposażenie i zakup sprzętu komputerowego. Budowy obiektu za kwotę 277 tys. zł podjął się Zakład Remontowo - Budowlany Roman Olszowy z miejscowości Kosowy. Zakres całego przedsięwzięcia obejmuje budowę budynku obserwatorium astronomicznego wraz ze stacjonarną stacją meteorologiczną przy obecnym gimnazjum w Radomyślu Wielkim.

Będzie to murowany obiekt z dwoma kondygnacjami nadziemnymi i z kopułą obserwatorium umieszczonej na stropodachu. W budynku zainstalowana zostanie elektronika i elektryka umożliwiająca sterowanie zdalne przez Internet całym obserwatorium i teleskopem. Obiekt ma być gotowy do 30 czerwca 2017 roku.

Wyposażenie

Dostawą wyposażenia obserwatorium w pomoce dydaktyczne oraz sprzętu komputerowego dla szkoły zajmą się dwie wyłonione w drodze przetargu firmy. Pakiet pomocy dydaktycznych za blisko 170 tys. zł obejmuje dostawę m.in.: teleskopu astronomicznego, słonecznego i zwierciadlanego, mobilnego planetarium, stacji meteorologicznej, teodolitu szkolnego, zestawu do badania ciśnienia powietrza, kolekcje skał, mikroskopu biologicznego i stereoskopowego, modeli silników, zestawu do pozyskiwania H2 oraz wyrzutni piłek tenisowych.

Dostarczy je firma Delta Optical G. Matosek, H. Matosek sp. j. z Nowych Osin k/ Mińska Mazowieckiego. Z kolei dostawę sprzętu komputerowego (tablety, smartfony, aparat fotograficzny, komputery, laptopy, drukarki, drukarki 3D, skaner 3D, tablice interaktywne, ekrany ścienne i drony do filmowania) za prawie 242 tys. zł zrealizuje firma Elmar Anna Karnas z Błażowej.

Nowoczesne lekcje

Na bazie nowej infrastruktury możliwe będzie prowadzenie zajęć z geografii, matematyki, fizyki, przyrody, chemii czy informatyki. Do prezentacji zjawisk omawianych na lekcjach służyć będą również m.in. mikroskopy, zestawy do badania magnetyzmu czy też mobilna stacja meteorologiczna.

Młodzież będzie mogła się uczyć projektowania przestrzennego i procesu drukowania 3D, a także konstruowania, budowania, programowania i wprawiania w ruch robotów wykorzystując przy tym zaawansowany zestaw specjalnych klocków. Na całym projekcie skorzystają uczniowie także podczas lekcji z języka polskiego i angielskiego dzięki zakupom laptopów z zestawami interaktywnymi oraz podczas wychowania fizycznego w trakcie nauki gry w tenisa ziemnego, do czego posłużą wyrzutnie piłek tenisowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE