Reklama

O zagładzie mieleckich żydów

Opublikowano:
Autor:

O zagładzie mieleckich żydów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Tegoroczne obchody Pamięci Ofiar Holocaustu na Podkarpaciu przebiegać będą w Mielcu pod znakiem 75. rocznicy likwidacji przez Niemców mieleckiej gminy żydowskiej 9 marca 1942 r. Tego dnia wszyscy mieleccy Żydzi zostali we wczesnych godzinach rannych brutalnie wypędzeni ze swoich domów i zgromadzeni na Rynku, gdzie nastąpiła wstępna selekcja.

Część trafiła do obozu w Pustkowie, część do obozu pracy przy zakładach lotniczych, a zdecydowana większość została zapędzona do hangarów na lotnisku, gdzie byli przetrzymywani w strasznych warunkach przez kilka następnych dni, zanim transportem kolejowym nie wywieziono ich do gett na Lubelszczyźnie, skąd w późniejszym okresie trafili do obozów zagłady.

W czasie likwidacji mieleckiej gminy żydowskiej 9 marca 1942 r. zginęło kilkudziesięciu Żydów, zastrzelonych przez żandarmów i gestapowców, głównie osób starszych, chorych, kalekich i dzieci. Zdołało się uratować kilkadziesiąt osób, które uciekły, korzystając z zamieszania i dzięki pomocy Polaków ukryły się w zabudowaniach. Tak było w przypadku rodziny Hellerów, której pomogli Szyfnerowie.

Eugeniusz Szyfner wraz ze swoją matką Katarzyną zostali w 1996 r. Uhonorowani przez Yad Vashem medalami „Sprawiedliwych”. W czasie likwidacji mieleckiej gminy żydowskiej w marcu 1942 r. z kolumny pędzonej drogą na lotnisko zdołała zbiec rodzina Hellerów i ukryć się w gospodarstwie Szyfnerów w Chorzelowie. Zostali jednak wkrótce odnalezieni przez Niemców, którzy zastrzelili wszystkich na miejscu. Ocalał tylko Jankiel Heller, którego wraz z dr. Grossem oraz Matyldą i Dawidem Zuckerbrodtami także Szyfnerowie przyjęli i ukrywali na stryszku kurnika. Wszyscy przeżyli wojnę.

Więcej w 4 numerze Korso

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE