Reklama

Nowy ksiądz i diakon z powiatu mieleckiego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W ubiegły weekend w diecezji krakowskiej, w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy Św. Wincentego a Paulo, święcenia kapłańskie przyjął Dawid Grabowski z parafii w Woli Mieleckiej. Na diakona został wyświęcony w Brzesku Jan Czapiga ze Zdziarca (gm. Radomyśl Wielki).

W diecezji tarnowskiej 13 alumnów przyjęło święcenia diakonatu. W sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Czarnym Potoku sześciu kleryków na diakonów wyświęcił bp Stanisław Salaterski, natomiast w Brzesku, w parafii Miłosierdzia Bożego, z rąk biskupa Artura Ważnego święcenia otrzymało 7 kleryków.

Nowi diakoni wyświęcani w Brzesku to: Łukasz Bajorek z par. MB Królowej Polski w Kwiatonowicach, Kamil Biernat z par. św. Jana Nepomucena w Bochni, Bartłomiej Bieszczad z par. Dobrego Pasterza w Nagawczynie, Jan Czapiga z par. Nawiedzenia NMP w Zdziarcu, Mateusz Kubalica z par. Krzyża św. i MB Bolesnej w Dębicy, Michał Plichta z par. Miłosierdzia Bożego w Brzesku oraz Kamil Porębski z par. NMP Wniebowziętej z Przeczycy.

W ubiegłą sobotę Dawid Grabowski z parafii w Woli Mieleckiej przyjął święcenia kapłańskie w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy Św. Wincentego a Paulo w Krakowie. W przyszłą niedzielę o godz. 11:00 odprawi swoją pierwszą Mszę św. w parafii.

Księdza prymicjanta parafianie powitają w sobotę o godz. 17:30 przy Firmie „Autocentrum”.  Następnie w uroczystym korowodzie przejadą do kościoła, gdzie nowo wyświęcony kapłan odprawi wieczorne nabożeństwo majowe. 

Święcenia kapłańskie to sakrament, w ramach którego osoba zostaje wyświęcona na kapłana w Kościele katolickim. 

Proces święceń kapłańskich obejmuje kilka etapów:

 1. Seminarium duchowne: Osoba, która aspiruje do kapłaństwa, wstępuje do seminarium duchownego. Jest to specjalne miejsce formacji, gdzie kandydat do kapłaństwa zdobywa teologiczne, duchowe i praktyczne przygotowanie. Nauka w seminarium trwa sześć lat, z czego przez pierwsze 2 lata przyszły ksiądz uczy się przedmiotów bardziej filozoficznych a w czasie kolejnych, pozostałych czterech lat nauczane są przedmioty typowo teologiczne.

 • Diakonat: Po ukończeniu określonego okresu formacji w seminarium, kandydat do kapłaństwa może zostać wyświęcony na diakona. Diakon jest pierwszym stopniem święceń kapłańskich i pełni różne funkcje w Kościele, takie jak asystowanie podczas liturgii, głoszenie Słowa Bożego, Zasadniczo okres przygotowania do świeceń diakonatu trwa pięć lat. W odróżnieniu od kapłana nie może jednak sprawować Eucharystii, spowiadać i udzielać sakramentu namaszczenia chorych.

 • Kapłaństwo: Po okresie diakonatu i dalszej formacji, kandydat może zostać wyświęcony na kapłana. Święcenia kapłańskie są udzielane przez biskupa. Po przyjęciu święceń kapłan staje się uprawniony do sprawowania sakramentów, głoszenia Słowa Bożego, celebracji Eucharystii oraz pełnienia innych posług duszpasterskich.

 • Udostępnij na:
  Facebook
  wróć na stronę główną

  ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

  e-mail
  hasło

  Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

  Komentarze (0)

  Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  Wczytywanie komentarzy