Reklama

Nowe przepisy dla kierowców!

Opublikowano:
Autor:

Nowe przepisy dla kierowców!  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedmiotem mojego artykułu były już zmiany w systemie ewidencji pojazdów w związku z wprowadzeniem systemu CEPIK 2.0. Teraz czas na zmiany przepisów dotyczących kierowców. Ich wejście w życie zaplanowano na 4 czerwca 2018 roku. Termin ten może ulec krótkiemu przesunięciu w czasie.

Warto zapoznać się z nowymi przepisami, bowiem wprowadzają dość znaczne zmiany i obejmą znaczną grupę kierowców.

Całkowitą nowością będzie wprowadzenie "okresu próbnego", w trakcie którego kierowcy będą na cenzurowanym, a nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego będzie wiązać się z dużo większymi konsekwencjami niż wobec innych kierowców. Okres próbny będzie wynosić zasadniczo dwa lata, licząc od dnia odebrania prawa jazdy. Jednak może zostać przedłużany w określonych przypadkach nawet o kolejne dwa lata.

W pierwszej kolejności należy wskazać, kogo będzie obejmować dwuletni okres próbny. Otóż, co do zasady, okres ten dotyczyć będzie wszystkich kierowców, którzy uzyskali po raz pierwszy uprawnienia do kierowania pojazdami podstawowej kategorii B po dniu 4 czerwca 2018 roku, a więc po wejściu w życie nowych przepisów. Zmiany obejmą te osoby, które fizycznie odbiorą dokument prawa jazdy po dacie 4 czerwca 2018 roku.

Nowe uregulowania nie będą jednak dotyczyć wyłącznie nowych kierowców. Na równi ze świeżo upieczonymi kierowcami traktowani będą te osoby, wobec których nastąpiła co najmniej jedna ze wskazanych niżej okoliczności. Pierwszą z nich jest powtórne zgromadzenie 24 punktów karnych w okresie pięciu lat od odbycia kursu reedukacyjnego za pierwsze zgromadzenie 24 punktów karnych. Drugą przesłanką będzie sytuacja, gdy kierowca uzyskał polskie prawo jazdy na podstawie zagranicznego dokumentu, którego z kolei wydanie nastąpiło nie później niż dwa lata wcześniej lub którego wydania nie da się ustalić.

W okresie próbnym będą obowiązywać dość znaczne obostrzenia. Chyba najbardziej istotnym będzie konieczność odbycia w okresie pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, odpłatnego kursu dokształcającego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń ruchu drogowego. Koszty takich kursów według założeń mają kosztować około 300 -500 złotych i obciążać będą oczywiście kierowców. Nie później niż przed upływem ósmego miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierowca objęty okresem próbnym będzie zobowiązany przedstawić potwierdzenie odbycia kursów w starostwie. W przypadku nieprzedstawienia w wymaganym terminie zaświadczenia, okres próbny zawiesza się do czasu przedstawienia stosownego dokumentu. Po przedstawieniu dokumentu okres dwuletni biegnie dalej. Według projektów rozporządzeń i zapowiedzi ministerstwa, przewidziano odrębne kursy dla nowych kierowców i dla kierowców, którym zatrzymano prawo jazdy za przekroczenie punktów karnych. Koszty kursów dla nowych kierowców mogą wynosić 100 zł kurs oraz 200 zł za praktyczne szkolenie, natomiast dla piratów drogowych koszty szkolenia wynosić mają około 500 zł.

Przez pierwsze osiem miesięcy od otrzymania dokumentu prawa jazdy będzie możliwe tylko kierowanie pojazdem oznakowanym z tyłu i z przodu "zielonym listkiem" – symbolem liścia klonowego o średnicy minimum 11 centymetrów. Brak listka grozić będzie mandatem 500 zł. Kierowca w okresie próbnym powinien zatem mieć pod ręką dwie naklejki z liściem klonowym, jeżeli chciałby poruszać się obcym samochodem.

Podobnie przez pierwsze osiem miesięcy obowiązywać będą dodatkowe ograniczenia prędkości. W terenie zabudowanym niezależnie od pory dnia zabronione będzie przekraczanie prędkości ponad 50 km/h. Poza terenem zabudowanym limit ten będzie wynosić 80 km/h, zaś na autostradach i drogach ekspresowych dwujezdniowych 100 km/h.

Kierowca objęty okresem próbnym nie będzie mógł również przez okres pierwszych ośmiu miesięcy podejmować pracy zarobkowej i działalności gospodarczej w charakterze kierowcy pojazdu, dla którego obowiązuje prawo jazdy kategorii B. Zakaz ten może być szczególnie przykry dla kierowców, których cofnięto uprawnienia, a przed ich cofnięciem wykonywali zawód kierowcy, bowiem w praktyce będzie to przedłużać okres ujemnych konsekwencji o osiem miesięcy.

Okres próbny może się nie zakończyć po upływie dwóch lat. Nowe przepisy zawierają postanowienia, zgodnie z którymi starosta ma obowiązek przedłużyć okres próbny o kolejne dwa lata. Wystarczy popełnienie przez kierowcę w okresie próbnym dwóch wykroczeń potwierdzonych mandatem lub orzeczeniem sądu. Wykaz wykroczeń, które powodują przedłużenie okresu próbnego o kolejne dwa lata jest dość szeroki i osoby zainteresowane odsyłam do art. 92 ust. 4 ustawy o kierujących pojazdami. Warto jedynie nadmienić, że obejmuje m.in. wyprzedzanie pomimo zakazu, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, sygnałów świetlnych, niezatrzymanie się do kontroli, przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h, stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym, kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.

Kolejnym obostrzeniem dla kierowców będących w okresie próbnym jest obowiązkowe cofnięcie uprawnień, jeżeli w okresie próbnym zostaną popełnione co najmniej trzy wykroczenia drogowe lub co najmniej jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. W takiej sytuacji niezbędne będzie ponowne udanie się na egzamin. 

 

Michał Mędryk

Kancelaria Maj & Mędryk

Adwokaci i Radcowie Prawni

Spółka Partnerska

ul. Kościuszki 17

39-300 Mielec

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE