Reklama

Nowe oznaczenia miejsc związanych z społecznością żydowską w Mielcu [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: SzB

Nowe oznaczenia miejsc związanych z społecznością żydowską w Mielcu [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

Nowe tablice historyczne w Mielcu | foto SzB

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzięki staraniom grupy Mielczan zrzeszonym w grupie "Mayn Shtetele Mielec" udało się w ostatnim czasie zamontować tablice informacyjne w dwóch miejscach związanych historycznie z społecznością żydowską. Pierwsza z nich stanęła na miejscu dawnej synagogi. Druga na granicach miasta wskazuje historyczny głaz kolejowy, który zgodnie z historyczną relacją fotograficzną był "niemym świadkiem" wypędzenia społeczności żydowskiej z Mielca na lotnisko w czasie II wojny światowej.

Dwie tablice - dwie historie

Pierwsza z tablic opisuje historię mieleckiej synagogi, która nie przetrwała II wojny światowej. Dawna świątynia żydowska była "niemym świadkiem" ogromnej tragedii. Na początku wojny spalono tam grupę Żydów. 

Dziś na tym terenie jest głaz z tablicą, a od niedawna duża tablica informacyjna, która opisuje historię mielekciej synagogi. Postawienie tam tablicy to efek pracy społęcznej Mielczan zrzeszonych w grupie "Mayn Shtetele Mielec", Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Stowarzyszenia Strażnicy Pamięci z Łodzi. To właśnie "Strażnicy Pamięci" ufundowali tablice.

Druga tabliczka powstała na granicy Mielca i Chorzelowa. Tuż obok nowego wiaduktu między drogą a torami znajduje się głaz, który był elementem dawnej infrastruktury kolejowej. Zgodnie z dokumentacją fotograficzną ten kamień był "niemym świadkiem" wyprowadzenia społeczności żydowskiej z Mielca na lotnisko. Tablica zamontowana na kamieniu opisuje te fakty. Jest inicjatywą członków grupy "Mayn Shtetele Mielec" i została sfinansowana z prywatnych funduszy. 

"Mayn Shtetele Mielec" to społeczna grupa mieszkańców Mielca i nie tylko, która opiekuje się "pamięcią" i działa na rzecz ochrony dziedzictwa żydowskiego w Mielcu. Członkowie grupy opiekują się społecznie cmentarzem żydowskim, który znajduje się na ul. Traugutta, a także prowadzą badania historycze. Prowadzą bloga internetowego, gdzie publikują relacje świadków historii. WIęcej na temat grupy można poczytać na portalu Facebook

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy