Reklama

Nowe linie autobusowe w pow. mieleckim. Zaczyna działać powiatowy transport publiczny

Opublikowano: 20 stycznia 2021 14:54
Autor: JT | Zdjęcie: Fot. Starostwo Powiatowe Mielec

Moment podpisanie porozumienia | foto Fot. Starostwo Powiatowe Mielec

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

wiadomosci Dzięki współpracy lokalnych samorządów od 1 lutego na terenie powiatu mieleckiego zacznie funkcjonować powiatowy transport zbiorowy. Umowę na dofinansowanie jego organizacji podpisano dziś (20 stycznia) w starostwie powiatowym.

- To dzień długo oczekiwany przez mieszkańców powiatu mieleckiego, zwieńczający ponad pięcioletnie zabiegi o wprowadzenie publicznego transportu zbiorowego – podkreślił starosta mielecki Stanisław Lonczak już na początku spotkania, które odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Mielcu.

 Wraz z członkiem zarządu Zbigniewem Działowskim oraz skarbnikiem Ireną Turek, gospodarz powiatu podpisał umowę na dofinansowanie organizacji transportu autobusowego z rządowego „Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej”. Podniosłej chwili asystowali wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu mieleckiego: Stanisław Mieszkowski, Sławomir Sidur, Jan Nowak, Robert Pluta, Józef Rybiński, Andrzej Głaz i Michał Deptuła.

Samorząd otrzyma łącznie 2 047 426,80 zł dofinansowania z przeznaczeniem na utworzenie lub przywrócenie linii komunikacyjnych, na których wykonywane będą przewozy autobusowe o charakterze użyteczności publicznej. Dofinansowanie będzie przekazywane jako dopłata w kwocie nie wyższej niż 3 zł do jednego wozokilometra.

Zaangażowane środki wystarczą, by powiatowy transport zbiorowy zorganizować w okresie od 1 lutego do 30 czerwca br. Istnieje szansa, by kolejną transzę cennego wsparcia pozyskać także na drugie półroczne 2021 roku.

– Wojewoda Podkarpacki na bieżąco monitoruje poziom wykorzystania funduszu na rok bieżący. Jeśli niewykorzystane środki z innych województw zostaną przesunięte na Podkarpacie, jesteśmy pierwsi na liście rezerwowej, by je otrzymać – podkreślił starosta Stanisław Lonczak.

Byłoby to wsparcie rzędu ponad 2,8 mln złotych, do wykorzystania w trzecim i czwartym kwartale roku.

Inicjatywę utworzenia powiatowego transportu zbiorowego władze samorządowe powiatu podjęły wspólnie z poszczególnymi gminami. Od września ubiegłego roku temat transportu zbiorowego dominował na każdym z Konwentów Samorządów Powiatu Mieleckiego. Ostatecznie do realizacji projektu przystąpiło osiem samorządów: Borowa, Czermin, Gawłuszowice, Padew Narodowa, Przecław, Radomyśl Wielki, Tuszów Narodowy i Wadowice Górne.

Samorządy zadeklarowały udział we współfinansowaniu obowiązkowej dopłaty min. 10% kwoty deficytu - jeżeli taki powstanie na tworzonych od 1 lutego br. liniach.

- Wszystkim samorządowcom serdecznie dziękuję za konstruktywne podejście do tematu i dobrą współpracę. Liczę, że taką pozostanie ona również w przyszłości, by jeszcze lepiej móc odpowiadać na potrzeby mieszkańców. Myślę jednak, że już dziś, za sprawą tych linii, które zaproponowaliśmy, w dużym stopniu poprawi się jakość skomunikowania mieszkańców mniejszych, oddalonych od centrum powiatu miejscowości – podkreślił starosta mielecki.

Łącznie na terenie powiatu powstaną 42 linie autobusowe. Ich obsługą zajmą się prywatni przewoźnicy, którzy – jak zapewniono podczas dzisiejszego spotkania – zostaną zobligowani do zapewnienia ujednoliconych standardów w zakresie jakości przewozów. Organizatorzy transportu zbiorowego kontrolować będą m.in. poziom techniczny oferowanego przez przewoźników taboru czy jego dostosowanie do obowiązujących norm sanitarnych.

Szczegóły dotyczące uruchamianych od 1 lutego br. linii zostaną przedstawione lada dzień.

Wiele pracy wymagało, aby ostateczny kształt tego projektu pozwalał czerpać korzyści wszystkim mieszkańcom naszego powiatu. Takie było jednak założenie przedsięwzięcia. Kursy, które powstały, być może nie są rentowne z biznesowego punktu widzenia. Są jednak realną odpowiedzią na potrzeby mieszkańców – podkreślił Robert Pluta,  wójt Gminy Padew Narodowa i jednocześnie  Przewodniczący Konwentu Samorządów Powiatu Mieleckiego


Docelowo, do administrowania transportem publicznym  powstać ma taki właśnie, dedykowany organ – związek powiatowo-gminny. Z racji tego, że samo jego utworzenie i ukonstytuowanie potrwać może nawet do sześciu miesięcy, w obecnym naborze pełnienia funkcji organizatora zbiorowego transportu publicznego podjął się starosta Powiatu Mieleckiego i to on wnioskował  o zakontraktowane dzisiaj środki.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

    Marek

    Szkoda ze nie do Rzeszowa

  • miesiąc temu | ocena +0 / -0

    ewcia

    a gdzie linia do tarnowa