Reklama

Reklama

Nowe dotacje dla firm. Nic nie trzeba zwracać

Opublikowano: pt, 19 cze 2020 14:55
Autor:

Nowe dotacje dla firm. Nic nie trzeba zwracać - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości We wtorek ( 15 czerwca) ruszył nowy program bezzwrotnych dotacji dla średnich firm dotkniętych skutkami koronawirusa. Programem tym zarządza Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, a maksymalne dofinansowanie to prawie 430 tys. zł, które można będzie przeznaczyć na bieżącą działalność firmy, w tym pokrycie kosztów gazu, prądu, paliwa, wynajmu powierzchni, zakupu towarów, ubezpieczeń. Wkrótce mają być uruchomione podobne programy skierowane do mikro i małych firm oraz samozatrudnionych.

Budżet tego programu to 2,5 mld zł, które pochodzą z dwóch europejskich programów operacyjnych. 500 mln zł z programu Polska Wschodnia trafi do firm z pięciu województw położonych na wschodzie kraju, w tym podkarpackiego, 2 mld zł z programu Inteligentny Rozwój z przeznaczeniem dla przedsiębiorców z pozostałych 11 województw.

 

Program jest skierowany do średnich firm czyli takich, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników, a ich roczny obrót nie przekracza 50 mln euro lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln euro.

 

Warunkiem starania się o dotację jest wykazanie spadku obrotów o co najmniej 30% w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r. w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

 

Kwota dotacji zależy od liczby zatrudnionych i maksymalnie może wynosić prawie 430 tys. zł. Nie jest wymagany wkład własny. Środki te można przeznaczyć na bieżącą działalność firmy, w tym pokrycie kosztów mediów ( gazu, prądu,) paliwa, wynajmu powierzchni, zakupu towarów, ubezpieczenia działalności przez okres od jednego do trzech miesięcy funkcjonowania firmy. Co ważne skorzystanie z dotacji na kapitał obrotowy można łączyć z innymi formami wsparcia zawartymi w „tarczach antykryzysowych”, jedyny warunek to łączna kwota wsparcia nie może przekroczyć kwoty 800 tys. euro.

 

Wnioski należy składać do zarządzającej tym programem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (strona www.parp.gov.pl) tylko w formie elektronicznej w terminie od 15 czerwca do 31 lipca 2020 roku. Konkurs może zostać jednak wcześniej zamknięty, jeśli złożone wnioski wyczerpią pulą przeznaczonych na niego środków.

 

Składający wnioski z Podkarpacia przedsiębiorcy powinni pamiętać i zaznaczyć, że aplikują do Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Jest to ważne, bo po złożeniu wniosku nie będzie możliwości zmiany programu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

>> Prezydent Duda przed wylotem do USA - odwiedzi nasz region

>> Maja z Mielca potrzebuje pomocy! Nie możemy przejść obojętnie [VIDEO]

>> Mieleckie kąpielisko letnie już otwarte

>> W Mielcu możesz zrobić test na koronawirusa

 

Będą też dotacje dla mikro i małych firm oraz samozatrudnionych

 

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zapowiedziało również program nowych dotacji także dla mikro i małych przedsiębiorców oraz samozatrudnionych. Kwota dotacji będzie wyliczona według odpowiednich stawek w zależności od liczby zatrudnionych. I tak samozatrudniony będzie mógł otrzymać kwotę 7 845,11 zł miesięcznie (przypominamy, że dotację można otrzymać na okres 1-3 miesięcy), a w ciągu trzech miesięcy 23 535,33 zł. Gdybyśmy wzięli przykładowo firmę zatrudniającą 20 osób (właściciel wlicza się do tej grupy) to ona z kolei może otrzymać miesięcznie 35 684,40 zł, a w ciągu trzech miesięcy 105 253,20 zł.

 

Środki na ten program to kolejne co najmniej 500 mln zł, które będą pochodzić z regionalnych programów operacyjnych i będą udzielane przez instytucje zarządzające funduszami unijnymi w regionie.

 

Kryterium przyznania dotacji będzie tak samo jak w przypadku firm średnich wykazanie co najmniej 30-proc. spadku obrotów w stosunku do ubiegłego roku za jeden dowolny miesiąc od 1 lutego 2020 r.

 

Program ten będzie uruchomieniu sukcesywnie w poszczególnych województwach, a o dokładnych terminie jego uruchomienia będą decydować marszałkowie poszczególnych województwa.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.