Reklama

Nocna i świąteczna opieka medyczna już niedługo w nowej lokalizacji

Opublikowano:
Autor:

Nocna i świąteczna opieka medyczna już niedługo w nowej lokalizacji - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nocna i świąteczna opieka medyczna od nowego roku trafi na szpitalny oddział ratunkowy. Pacjenci już nie będą się zastanawiać, czy ze swoją dolegliwością udać się na pogotowie do budynku obok urzędu miasta czy na SOR do szpitala.

Mielecki szpital jest miejscem licznych inwestycji. Trwają remonty i przeróbki, by ułatwić pacjentom i pracownikom przebywanie na oddziałach.

Decyzja o włączeniu nocnej i świątecznej opieki w struktury szpitala wynika ze zmian we właściwym rozporządzeniu ministra zdrowia. Już od października ubiegłego roku szpital miał obowiązek przejąć taką opiekę, ale ze względu na remont SOR-u jeszcze przez kilka miesięcy z nagłymi przypadkami pacjenci pójdą do budynku pogotowia.

Niektórzy pacjenci mają czasem problem, czy po pomoc udać się na pogotowie czy na SOR. W niektórych przypadkach byli odsyłani z jednego miejsca do drugiego. Ale za kilka miesięcy ten dylemat się skończy i wszyscy, którzy będą potrzebować pomocy, przyjdą na SOR, na którym będzie świadczona także nocna i świąteczna pomoc medyczna, choć będzie ona prowadzona w osobnych gabinetach.

- Skończą się "spacery" i dylematy pacjentów, czy ma iść na pogotowie czy na SOR, wszystko będzie w jednym miejscu i myślę, że pacjenci będą zadowoleni – mówi starosta Zbigniew Tymuła.

Obecnie zasadniczy remont SOR-u został zakończony.

- W ramach prac powstało nowe wejście wraz z pochylnią. Zmiany objęły również doposażenie oddziału w nowy sprzęt. W najbliższym czasie do użytku zostanie oddane również nowe pomieszczenie do triażowania pacjentów – przekazuje nam Leszek Kwaśniewski – dyrektor szpitala.

Przy okazji przenosin pogotowia organizacja pracy na szpitalnym oddziale ratunkowym nie ulegnie zmianie.

- SOR jest niezależną jednostką, której praca nie ulegnie zmianie w związku z przeniesieniem opieki świątecznej i nocnej. Realizowanie zadań związanych z taką opieką będzie niejako uzupełnieniem zakresu działalności szpitalnego oddziału ratunkowego – informuje dyrektor szpitala.

Mielczanie dobrze reagują na proponowaną zmianę, jednak pytają, czy w związku z tym kolejki na szpitalnym oddziale ratunkowym, które czasami są duże, nie będą jeszcze większe.

Dyrektor szpitala uspokaja. - Praca SOR będzie przebiegać tak jak dotychczas. Opieka świąteczna i nocna będzie prowadzona w odrębnych, przeznaczonych do tego pomieszczeniach – tłumaczy Leszek Kwaśniewski.

Szpital posiada już dokumentację projektową na wykonanie tego zadania oraz pozwolenie na budowę. - Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg. Planujemy przenieść opiekę nocną i świąteczną do wyremontowanej siedziby (dawna weranda karetek) przy szpitalnym oddziale ratunkowym do końca roku 2018 – dodaje dyrektor.

A co z pomieszczeniami, które zostaną puste w budynku pogotowia po przeniesieniu się na SOR? - W momencie przeniesienia świątecznej i nocnej opieki do nowo oddanego obiektu w szpitalu decyzja w tym zakresie zostanie podjęta przez dyrekcję pogotowia ratunkowego – odpowiada Leszek Kwaśniewski.

 

Triaż (segregowanie, sortowanie)
- to procedura medyczna stosowana w medycynie ratunkowej, umożliwiająca służbom medycznym segregację rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE