Reklama

Nigdzie nie ma szczepionek na grypę. Znamy ich ceny

Opublikowano:
Autor:

Nigdzie nie ma szczepionek na grypę. Znamy ich ceny - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak sprawdziliśmy dzisiaj w czterech mieleckich aptekach w żadnej z nich nie ma szczepionek na grypę. Jak powiedziała nam jedna z aptekarek: - Szkoda szukać. Nie ma ich w całym Mielcu.

 - Dostajemy 2-3 sztuki, które natychmiast znikają – poinformowała  nas farmaceutka w aptece Różana. 

- W tamtym roku mieliśmy porcję 25 szczepionek, z których część z braku chętnych się przeterminowała. W tym roku taka porcja zeszła w dwa dni – oznajmiła aptekarka z apteki Słoneczna.

Jak poinformowały nas pracownice mieleckich aptek o szczepionki na grypę trzeba pytać najwcześniej w połowie września. Może się pojawią, choć pewności nie ma żadnej.

Chętnych na szczepionkę może być 10-razy więcej niż rok temu

Epidemiolodzy przestrzegają przed skutkami zderzenia się fal epidemii koronawirusa i grypy, na którą w Polsce choruje w sezonie ok. 4 mln ludzi. Dlatego zalecają szczepienie na grypę (na koronawirusa nie wymyślono jeszcze szczepionki). Wiele osób przekonało się do tego i   ruszyło do aptek.   Tam, tak jak w Mielcu, spotyka ich rozczarowanie.

I jak wszystko wskazuje w następnych tygodniach nie będzie lepiej. W sezonie 2019/2020 wyszczepialność na grypę wynosiła w Polsce 4,12 proc. Teraz chętnych może być 10 razy więcej. Według danych Ministerstwa Zdrowia do Polski może trafić około 2 mln szczepionek na grypę. Ministerstwo zapewnia też, że trwają rozmowy o zwiększeniu tej ilości, choć jak oceniają eksperci starania te mogą niewiele dać. Ilość szczepionek na rynku jest ograniczona, i większość z nich trafi do krajów gdzie co roku na grypę szczepiło się 60-65 proc. społeczeństwa.

Poza tym tylko część szczepionek, która trafi do naszego kraju będzie rozdysponowana przez apteki (jak się szacuje będzie to ok. 900 tys. sztuk), reszta będzie służyła do programów szczepień szpitalnych i w przychodniach.

Nie pozostaje nam też nic innego jak chodzić po aptekach i polować na szczepionki. W tym roku szczepionki na grypę znalazły się na liście leków refundowanych, co sprawia, że niektóre grupy mogą otrzymać ją za darmo lub w częściowej refundacji. Poniżej podajemy jak to wygląda.

Jak wygląda refundacja szczepionek na grypę w sezonie 2020/2021

Bezpłatna szczepionka na grypę VaxigripTetra:
dotyczy osób po 75. roku życia

Częściowa refundacja szczepionki na grypę VaxigripTetra:
dotyczy  osób po 65. roku życia (cena po obniżce: 22,88 zł)

Częściowa refundacja szczepionki na grypę Influvac Tetra:
dotyczy dorosłych  (od 18. do 65. r.ż) zakwalifikowani przez lekarza do grupy zwiększonego ryzyka powikłań pogrypowych (cena po obniżce: 24,95 zł)

Częściowa refundacja donosowej szczepionki na grypę Fuenz Tetra:
dotyczy dzieci od trzech do pięciu lat (cena po obniżce 47,87 zł)

Bez refundacji ceny szczepionek kształtują się następująco:
1. Fluenz Tetra: 95,73 zł
2.Vaxigrip Tetra: 45,78 zł
3. Influvac Tetra: 47,83 zł
Ceny wyżej wymienionych szczepionek są ustalone urzędowo, ponieważ preparaty podlegają refundacji. W przypadku czwartej szczepionki dostępnej w tym roku na rynku: Fluarix Tetra, ze względu na fakt, że nie podlega refundacji, cena może się różnić w zależności od apteki.

Szczepionka na grypę na receptę
Szczepionka na grypę jest preparatem dostępnym wyłącznie na receptę, więc przed zakupem należy skontaktować się z lekarzem. Szczepienie może wykonać lekarz lub pielęgniarka.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE