Reklama

Niezwykłe nabożeństwo w Dulczy Wielkiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś parafianie z Dulczy Wielkiej (gm. Radomyśl Wielki) uczestniczyli w mszy świętej i nabożeństwie majowym przy kapliczce św. Jana Nepomucena.

Wspomnienie liturgiczne Jana Nepomucena w Kościele katolickim obchodzone jest 21 maja. Z tej okazji pod kapliczką św. Jana Nepomucena w Dulczy Wielkiej, tuż opok lipy - Drzewa Roku 2020, odbyły się dziś (24 maja, środa) msza święta i nabożeństwo majowe. Pogoda dopisała i wokół kapliczki zebrał się tłum wiernych, którzy mogli uczestniczyć w nabożeństwie z większą bliskością z naturą, w wyjątkowej atmosferze.

Nabożeństwa polowe często odbywają się podczas specjalnych okazji, takich jak święta religijne. Mogą również być organizowane w celu modlitwy o dobre plony, błogosławieństwo dla rolników, uczczenia świętych. 

Jan Nepomucen z duleckiej kapliczki urodził się w Czechach. Był spowiednikiem królowej Zofii. Kiedy król domagał się od św. Jana wyjawienia tajemnicy spowiedzi, ten odmówił. Poddano go okrutnym torturom. 

Jak podaje tradycja ludowa, Jan Nepomucen był świętym, który chronił pola i zasiewy przed klęskami żywiołowymi: powodzą oraz suszą. W związku z tym figury Jana Nepomucena (nepomuki) możemy spotkać przy drogach w sąsiedztwie mostów i rzek, a także na placach publicznych i kościelnych czy skrzyżowaniach dróg.

 

- Dlatego też u nas, w Dulczy, mamy kapliczkę św. Jana – mówił Leszek Gębski, proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej. - Święty Jan każdego z nas też wzywa do spowiedzi, byśmy nie trwali miesiącami, latami, w grzechach ciężkich. On oddał życie za tajemnicę spowiedzi świętej. Kolejna lekcja, która daje nam święty Jan Nepomucen, to taka, by zawierzone sekrety trzymać w głębi serc, nie rozpowiadać ich - podkreślał. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy