Reklama

Niezwykła lekcja historii. Uczniowie spotkali się z powstańcem

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. UM Radomyśl Wielki

Niezwykła lekcja historii. Uczniowie spotkali się z powstańcem - Zdjęcie główne

foto Fot. UM Radomyśl Wielki

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 14 kwietnia uczniowie klas VII a, b i c, VIII a i b, Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim uczestniczyli w niecodziennej, zdalnej lekcji historii z udziałem pana majora Jakuba Nowakowskiego ps. "Tomek".

Był on powstańcem warszawskim, żołnierzem Grup Szturmowych Szarych Szeregów, następnie "Zośki" i ostatecznie 9. kompanii dywersyjnej "Żniwiarz". Brał udział w działaniach powstańczych na Żoliborzu, m.in w ciężkich walkach na terenie byłej fabryki "Opla" oraz w krwawym ataku na Dworzec Gdański. 

 

 

Pan Jakub, pomimo swoich 97 lat, z przejęciem opowiadał o swoich przeżyciach związanych z walkami w Powstaniu Warszawskim. Z każdą chwilą z tych wspomnień wyłaniał się coraz bardziej dramatyczny obraz Warszawy z czasu powstania: zniszczonej, spalonej, pełnej cierpienia i przelanej krwi oraz ogromnego smutku, gdy powstanie upadło.

Uczniowie dowiedzieli się również o życiu w okupowanej Warszawie, o działaniach powstańczych, umundurowaniu i uzbrojeniu powstańców oraz o sytuacjach, z którymi przyszło się zmierzyć młodym ludziom w tych niezwykle trudnych warunkach.

 Uczniowie zadawali panu Jakubowi pytania, na które chętnie odpowiadał. Zdalna, historyczna lekcja została przeprowadzona dzięki Stowarzyszeniu Zachowania Pamięci o Armii Krajowej SZPAK.

 

- Spotkanie z majorem Jakubem Nowakowskim było doskonałym uzupełnieniem naszych działań w ramach projektu "BohaterON", w który włączamy się od dwóch lat, a za udział w nim  otrzymaliśmy niedawno piękne podziękowanie. Celem spotkania było  pogłębianie wiedzy młodzieży na temat  Powstania Warszawskiego, poprzez bezpośredni kontakt ze świadkiem historii, a myślą przewodnią, słowa: "Pytajcie i rozmawiajcie, póki jeszcze jest czas..." – przekazuje Barbara Żala.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy