Reklama

Nie żyje słynny mielecki gitarzysta Jacek Polak. Lider zespołu Mr Pollack

Opublikowano:
Autor:

Nie żyje słynny mielecki gitarzysta Jacek Polak. Lider zespołu Mr Pollack  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niestety do Redakcji dotarła smutna informacja o śmierci jednego z najsłynniejszych mieleckich muzyków - czyli gitarzysty Jacka Polaka. Zmarł w wieku zaledwie 53 lat w mieleckim szpitalu.

Śp. Jacek Polak, urodził się 1967 r. w Mielcu był absolwentem Technikum Mechanicznego ZST w Mielcu z maturą w 1987 r. Studiował na Wydziale Pedagogicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie i uzyskał tytuł magistra pedagogiki. Jednak całe życie zawodowe poświęcił muzyce i graniu na gitarze, z tego był słynny w całym kraju. W 1989 roku wspólnie z bratem Grzegorzem założył zespół Mr Pollack. Koncertowali na całym świecie. Nagrali wiele płyt. Świat muzyczny, szczególnie świat gitarzystów stracił wielkiego wirtuoza gitary. 

 

Zespół muzyczny Mr. Pollack powstał w 1989 r. przez braci Polaków – Jacka (gitara, śpiew, programowanie) i Grzegorza (perkusja, śpiew). Z tym duetem współpracowali okresowo inni muzycy, m.in. Jacek Królik, Piotr Żaczek (gitara basowa) i Grzegorz Skawiński. Pierwszymi ważniejszymi wydarzeniami były udane występy Jacka Polaka z mieleckim zespołem „Taurus” na Festiwalu w Jarocinie (1990), po których w 1991 r. Jacek – już z zespołem Mr. Pollack – nagrał dla firmy „Loud Out Records” w Katowicach płytę QŃ. (Ostatecznie ukazała się kaseta.)

W 1993 r. Mr. Pollack został finalistą „Marlboro Rock-in ’93 International” w Krakowie. W latach 1995-1996 we współpracy z firmą „GK” przygotował i wydał płytę Manhattan-One, a w latach 1996-1997 koncertował (z muzykami krakowskimi) na terenie Czech i Słowacji.

Poziom zespołu i wirtuozowską grę Jacka Polaka doceniono w plebiscycie czytelników prestiżowego magazynu „Gitara i Bas” w 1998 r., w postaci przyznania mu I miejsca w kategorii „Nowa Nadzieja Gitary”. Kolejnym sukcesem J. Polaka było nagranie (w technice video) dla wydawnictwa „Professional Music Press” w Gdańsku pokazu instruktażowego mistrzowskiej gry na gitarze (1999).

Szczególnie znany był z tej wersji Marszu Tureckiego Mozarta

 

W latach 2000–2001 zespół występował w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i tam nagrał dwie płyty: Covers (2000) i Air On 6 String (1998–2001, wspólnie z angielskim zespołem „Real Deal”). W latach 2002–2004  koncertował m.in. w USA (New York, New Jersey, Mahopac).

W 2002 r. amerykańska wytwórnia płytowa „Guitar 9 Records” przyznała Jackowi Polakowi tytuł „Nieodkrytego Talentu Gitarowego”. W kilkunastoletniej historii zespół koncertował wielokrotnie na terenie całego kraju, a zwłaszcza w rodzinnym Mielcu i okolicznych miastach, a część z tych występów miała charakter charytatywny. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE