Działania są bardzo podobne i zawsze zaczynają sie od telefonów. Pomimo wielu akcji społecznych i apeli, nie brakuje osób, które padają ofiarami oszustów. Metoda "na listonosza" ma kolejne ofiary z powiatu mieleckiego.
Oszuści najpierw dzwonią do ofiary – najczęściej seniora – podając się za listonoszy i informują, że dzisiaj zostanie dostarczona przesyłka. Wkrótce potem dzwonią ponownie udając policjanta, który prowadzi sprawę oszustwa „na listonosza”. W ten sposób zdobywają zaufanie ofiary. Następnie zadając podchwytliwe pytania lub umiejętnie kierując rozmową, zdobywają informacje o kosztownościach i pieniądzach, jakie ofiara posiada w domu. Po jakimś czasie rzekomy policjant zjawia się w domu ofiary i wchodzi twierdząc, że przyszedł zabezpieczyć zagrożoną gotówkę lub kosztowności. Po wejściu do mieszkania zastrasza ofiarę i dokonuje rabunku.
Mieleccy policjanci przestrzegają przed takimi zagrożeniami, apelują o rozwagę i ostrożność. Przypominamy, że funkcjonariusze nigdy nie żądają pieniędzy. Nie proszą też o ich przekazanie innej osobie, przelanie na konto, czy pozostawienie w umówionym miejscu. Jeśli ktoś kontaktuje się telefonicznie, podając się za policjanta, lub innego funkcjonariusza i angażuje cię do działań policyjnych rozłącz się.
Jeżeli ktoś podaje się za osobę bliską i prosi o pieniądze by wyjść z opresji nie należy dać się ponieść emocjom. Oszust wykorzysta takie zdenerwowanie i będzie manipulował. Dlatego szybko należy zakończyć połączenie, nawiązać kontakt z osobą wiarygodną i sprawdzić czy te informacje są prawdziwe.
Nie informuj nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy czy kosztowności, które masz w domu lub jakie przechowujesz w banku. Nie wypłacaj z konta żadnych oszczędności.
Wszystkie osoby, które mogą mieć informacje o takich zdarzeniach prosimy o szyki kontakt osobisty bądź telefoniczny z policjantami Komendy Powiatowej Policji w Mielcu, tel. 47 8227 310, 47 8227-326 lub numer alarmowy 112.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.