Mamy wielkie szczęście, ponieważ wstęp zdecydowanej większości lasów w Polsce jest ogólnodostępny. Możemy również bezpłatnie korzystać z wielu dobrodziejstw, które one oferują - zbierać owocne, grzyby, od jakiego czasu również nocować w wyznaczonych punktach. A korzystać z uroków lasu lubimy. Bez względu na porę roku, na leśnych ścieżkach często można dostrzec spacerowiczów.
Lasy polskie: sosna, dęby, jesiony, klony
Lasy Państwowe informują, w naszym kraju lasy rosną na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju eksploatacji przez rolnictwo w poprzednich latach. Przeważają w nich drzewa w wieku od 40 do 80 lat. Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej zauważymy sosnę. Od jakiegoś czasu systematycznie zwiększa się udział również innych gatunków, głównie liściastych. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby. Tereny te są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby.Ekolożka Hanka Mazer zauważa, że co prawda bardzo lubimy przebywać w lesie, jednak nadal niewiele o nim wiemy. Dlatego jesteśmy zdziwieni, kiedy na przykład straż leśna zwróci nam uwagę, że musimy prowadzić psa na smyczy, bo może on pobiec za spotkaną zwierzyną.
Wciąż zapominamy, że w lesie mieszkają zwierzęta, a to my jesteśmy tam gośćmi i to my musimy się dostosować. Pocieszające jednak jest to, że coraz więcej gmin organizuje akcje, podczas których sprząta się leśne tereny. Nasza świadomość jest lepsza, niż kilka lat temu, ale nadal musimy się wielu rzeczy nauczyć.
Żmija w lesie? Spokojnie, to jej dom
Mazer przyznaje, że wiele osób wciąż jest oszołomiona, kiedy na swoje drodze spotka żmije (atakuje tylko w ostateczności, po prostu nie należy jej prowokować) w lesie, albo stanie w oko z sarną. Dodaje, że wciąż bawią ją historię o wilkach, które polują na ludzi i ich zwierzęta.
Okazuje się, że nadal nie jesteśmy świadomi, czego możemy się spodziewać, spacerując w lesie.
Polskie lasy są domem nie tylko dla saren, dzików, jeleni i zajęcy. Sprawdź w naszej galerii, jakie inne zwierzęta zamieszkują zielone tereny naszego kraju (opisy mieszkańców lasu pochodzą ze strony lasy.gov.pl).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.