Reklama

Nie ma jak u mamy! Czyli ciekawostki o najbardziej niezwykłych matkach i dzieciach

Opublikowano: wt, 26 maj 2020 11:26
Autor:

Nie ma jak u mamy! Czyli ciekawostki o najbardziej niezwykłych matkach i dzieciach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzień Matki obchodzony jest jak świat długi i szeroki. Nie ma się czemu dziwić. W końcu jakie słowo dzieci wypowiadają jako pierwsze? Kto towarzyszy im od pierwszych dni życia, trzyma za rękę przy pierwszych krokach i ma na bluzce ślady pierwszych wyplutych zupek? Kto (najczęściej) wstaje w nocy, wyciera nosy, udaje, że je pyszny posiłek złożony z piasku, trawy i mrówek?

Praca mam nigdy się nie kończy, a one same do końca życia zamartwiają się i przejmują losem swojego potomstwa. Nic dziwnego więc, że dostały swój specjalny dzień, w którym powinny zostać szczególnie uhonorowane. Tego dnia zazwyczaj dostają kwiaty i czekoladki, młodsze dzieci pracowicie lepią i malują laurki. Na pewno wiele polskich mam chętnie wprowadziłoby w życie zwyczaj, który panuje w krajach byłej Jugosławii. Tam mamy trzymane są w "łóżkowej niewoli". Dzieci zastępują je w codziennych obowiązkach.

 

  Bliźnięta-nie-bliźnięta

Choć każdej matce należy się szacunek i podziw za to, co robi dla swoich dzieci, są matki, które są nieco bardziej "niezwykłe" od innych. 

Czym różnią się bliźnięta od innych dzieci? Ano tym, że razem dorastają w brzuchu mamy, a potem razem przychodzą na świat, i to najczęściej w bardzo krótkim odstępie czasu. Jednak czasami, bardzo rzadko zdarza się, że ten odstęp pomiędzy urodzeniami bliźniąt wydłuża się. Pewna mama z Kazachstanu urodziła dwoje dzieci w odstępie prawie 3 miesięcy! Dziewczynka urodziła się 24 maja, a jej braciszek - 9 sierpnia. Kazachskie ministerstwo zdrowia oceniło, że taki poród bliźniąt zdarza się raz na 50 milionów przypadków ciąż bliźniaczych. Pierwsze z bliźniąt urodziło się bardzo wcześnie – w 25. tygodniu ciąży. Dziewczynka ważyła 850 g. Jej brat bliźniak w chwili narodzin, 11 tygodni później, ważył 2,9 kg, czyli 3 razy więcej niż jego siostrzyczka. Obydwoje dzieci rozwijało się prawidłowo.

CO JESZCZE NA PORTALU:

 

 Urodziła 69 dzieci

Ile dzieci może urodzić jedna kobieta? Wydaje się, że dwadzieścioro to już pokaźna liczba. Niekwestionowaną rekordzistką w tej kategorii jest jednak Rosjanka. Księga Rekordów Guinnessa podaje, że w latach 1725-1765 kobieta urodziła 69 dzieci! Jak podają ówczesne źródła, Fiodorowa Wasiljewa była w ciąży 27 razy, za każdy razem była to ciąża mnoga. Czterokrotnie urodziła czworaczki, siedem razy trojaczki i aż szesnaście razy bliźnięta. Choć  czasy były trudne, z całej tej gromadki zaledwie dwójka nie przeżyła okresu niemowlęcego. Ta liczba zaskakuje, ale jest potwierdzona w księgach klasztornych. 27 lutego 1782 roku zakonnicy wysłali do Moskwy dokument potwierdzający, że Fiodor Wasiljew w wieku 75 lat miał 82 żyjących dzieci z dwóch małżeństw. Ten rosyjski chłop bowiem po śmierci pierwszej żony ożenił się po raz drugi, a jego kolejna małżonka urodziła mu zaledwie... 18 dzieci!

 

5-letnia matka i 74-letnia  matka

 Dziś granica rodzenia pierwszego dziecka bardzo się przesunęła. W Polsce coraz częściej kobiety decydują się na dzieci po trzydziestce. Nikogo nie dziwią już matki po czterdziestce. Ale wszystkie rekordy pobiła 74-letnia Hinduska.  Została ona matką po 60 latach starań i w końcu jej marzenie spełniło się, dzięki metodzie in vitro. Kobieta urodziła bliźnięta, całkowicie zdrowe córki. Przy porodzie obecny był 78-letni mąż Hinduski. Wcześniej  tytuł najstarszej matki miała 67-letnia Hiszpanka. Powitała bliźnięta w 2006 r, ale zmarła 3 lata później.

A ile lat miała najmłodsza matka? To wstrząsające, ale była to... pięcioletnia dziewczynka.  Peruwianka urodziła dziecko w 1939 roku, miała wówczas 5 lat 7 miesięcy i 21 dni. Rodzice dowiedzieli się o ciąży dziewczynki, gdy zauważyli, że jej brzuch jest znacznie większy niż u innych dzieci w jej wieku. Ojciec zaprowadził wtedy córkę do miejscowego szamana. Ten orzekł, że 5-latka ma guza i powinna jak najszybciej trafić do szpitala. Po przeprowadzeniu badań lekarskich okazało się, że dziewczynka jest w ciąży. Cierpiała na przedwczesne pokwitanie, czyli szybsze dojrzewanie płciowe.  Urodziła dziecko przez cesarskie cięcie. Chłopiec był zdrowy i ważył 2700 gram. Do ukończenia 10. roku życia myślał, że Lina jest jego siostrą. Do tej pory nie wiadomo, kto był jego ojcem. Lokalne służby zatrzymały ojca 5-latki i jej braci, ale żadnemu z nich nie udowodniono żadnego przewinienia.   Najmłodsza mama w Polsce urodziła swoje dziecko w wieku 12 lat w Kielcach (w 2016 roku).

 

 

 

18-kilogramowy noworodek

Ile waży przeciętne dziecko? Kilka kilogramów. Średnia waga urodzeniowa noworodka w Polsce waha się między 3250 a 3400 g. Natomiast, według doniesień, pewna ważąca 270-kilogramów kobieta z Australii urodziła dziecko... nieco cięższe. Kiedy trafiła do szpitala, lekarze byli przekonani, że spodziewa się bliźniaków albo nawet trojaczków.  Kiedy jednak kobieta została poddana cesarskiemu cięciu, okazało się, że na świat przyszedł gigantyczny noworodek. Niemowlę ważyło aż 18 kilogramów! Było jednak zdrowe. Wg oficjalnych danych, w 1879 urodził się chłopczyk o wadze 10,4 kg. Niestety, dziecko wkrótce zmarło.

 Najmniejszy noworodek świata to z kolei dziewczynka, która przyszła na świat w Niemczech. Gdy się urodziła, ważyła jedynie nieco ponad 220 g, mierzyła 22 centymetry, a jej stopa była wielkości połowy palca dorosłego człowieka. Lekarze nie dawali jej szans na przeżycie. Mała była jednak waleczna i na przekór wszystkiemu, z dnia na dzień rosła i stawała się silniejsza. Z kolei najlżejszym noworodkiem w Polsce jest mały Szymek, który w chwili narodzin w 2017 roku ważył 400 gramów.

 

 

Matki i ciąże nietypowe

36-letnia kobieta ze Stanów pobiła  rekord Guinnessa dotyczący jej dzieci. Miała ich czternaścioro, a każde z nich... miało innego ojca. Inna mieszkanka USA to kobieta, która pobiła rekord pod względem długości ciąży. Jej stan błogosławiony trwał nie 9 miesięcy, ale ponad rok, aż 375 dni!  Było to w 1944 roku. Jej ciążę okrzyknięto najdłuższą w historii światowej medycyny. Po 3 miesiącach ciąży rozwój dziecka się zatrzymał, a lekarz sądził, że zmarło. Nie zostało jednak usunięte na prośbę matki, a po kolejnych 3 miesiącach dało znaki życia. Bicie serca dziecka zaobserwowano we wrześniu, a powinno być słyszalne w lipcu. Potem dziecko rozwijało się prawidłowo. Kiedy na  świat przyszła dziewczynka, ważyła 3147 gramów.

Idolką pewnej kobiety była Angelina Jolie. Marzyła, żeby wyglądać tak jak słynna aktorka, poddała się więc operacjom plastycznym. Marzyła, żeby mieć tak samo liczną rodzinę, poddała się więc zabiegowi in vitro. Nie sądziła jednak, że jej marzenie spełni się w takim stopniu...  Zaszła w ciążę... z ośmioraczkami. Wszystkie maluchy przyszły na świat żywe.

Podobno dzieci chowają się lepiej, jeśli mają rodzeństwo w podobnym wieku. Nie zawsze jednak się to udaje. Największą  różnicę wiekową między dziećmi odnotowano w 1997. Wtedy to swoje drugie dziecko urodziła kobieta, która po raz pierwszy została matką... 41 lat wcześniej.

 

Jak widać z powyższych przykładów, nie ma rzeczy, które byłyby dla matek za trudne. To niezwykłe istoty. W dniu ich święta składamy więc najserdeczniejsze życzenia - żeby każda mama wpadła co jakiś czas - w "łóżkową niewolę"!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.