Reklama

Nie kupuj grzybów przy drodze. Sprzedawca musi mieć atest

Opublikowano:
Autor:

Nie kupuj grzybów przy drodze. Sprzedawca musi mieć atest - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sezon grzybobrania w pełni. Przy drogach biegnących przez lasy pojawiają się osoby chcące sprzedać grzyby. Tak jest też w regionie mieleckim. Przy takich zakupach trzeba jednak uważać. Pomyłka sprzedającego w zbieraniu grzybów może nas kosztować zdrowie, a nawet życie.

Są osoby, które  znają się na grzybach i lubią je zbierać. Są też takie, które lubią potrawy z grzybów, ale nigdy w lesie  na grzybach nie były, nie mają doświadczenia, nie znają się na grzybach.  

Wtedy mogą kupić grzyby od osób, które sprzedają grzyby  na targowiskach, albo stojąc przy drodze. Czy jest to jednak bezpieczne?  

Bardzo często ludzie, którzy nie są doświadczonymi grzybiarzami do swojego koszyka wrzucają nie te grzyby, co potrzeba. Konsekwencje takich działań grzybiarzy-amatorów mogą być tragiczne, ponieważ grzyby trujące są niemal identyczne jak te jadalne.

Grzyby trujące uszkadzają wątrobę, nerki, a w następnej kolejności śledzioną  i serce. Trujące jady mogą zniszczyć te organy, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci.

Nie każdy wie, ale sprzedający grzyby musi zgodnie z prawem posiadać specjalny atest. Warto też o okazanie takiego atestu poprosić.  Ludzie handlujący na targowiskach bardzo często taki atest posiadają, ci co stoją przy drodze z pewnością nie.

Atest to dokument wystawiony przez grzyboznawcę (dla grzybów świeżych i suszonych) lub klasyfikatora ( tylko dla świeżych), który ocenia grzyby i dopuszcza je do obrotu.  Wystawiany jest on bezpłatnie. Ważność takiego dokumentu dla grzybów świeżych to 48 godzin.

Taki atest zawiera informację o gatunku grzybów dopuszczonych do sprzedaży (nie ma możliwości sprzedawania mieszanek grzybów, wszystkie w danej partii muszą być jednego gatunku), dokładnej dacie oceny wraz z godziną, ich ilości i miejscu, w którym zostały zebrane. Poza tym  musi mieć pieczątkę i podpis grzyboznawcy lub klasyfikatora.

W Polsce do sprzedaży dopuszczonych jest bardzo dużo, bo  44 gatunki grzybów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE