Reklama

Nawet 3,5 mln zł z tarczy finansowej. Na złożenie wniosku zostało tylko kilka dni

Opublikowano:
Autor:

Nawet 3,5 mln zł z tarczy finansowej. Na złożenie wniosku zostało tylko  kilka dni - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 31 lipca współpracujące z Polskim Funduszem Rozwoju banki zamkną możliwość składania wniosków o pożyczkę z tarczy finansowej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. A pożyczka jest wysoka i udzielana na atrakcyjnych warunkach. W przypadku mikroprzedsiębiorców to maksymalna kwota 324 tys. zł, małych i średnich 3,5 mln zł.

Jeśli jakiś przedsiębiorca jest zainteresowany składaniem wniosku to nie ma już co czekać, trzeba to zrobić w tej chwili. A pieniędzy nie zabraknie. Dla mikrofirm przewidziano 25 mld zł, a zostało jeszcze ok. 7 mld, dla małych i średnich firm 50 mld, a zostało ok. 9 mld zł.

Wnioski o pożyczkę należy składać w bankach, które podpisały odpowiednie umowy z Polskim Funduszem Rozwoju odpowiadającym za wdrażanie tarczy finansowej, a ich lista jest długa i obejmuje wszystkie znaczące polskie banki. Co istotne o pożyczkę można się starać bez względu na otrzymaną już pomoc w ramach „tarcz antykryzysowych”. Jedyny warunek to nieprzekroczenie wielkości pomocy publicznej, która wynosi 800 tys. euro.
Warunkiem starania się o pożyczkę jest spadek obrotów gospodarczych (przychodów ze sprzedaży) o co najmniej 25 procent  w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 roku w porównaniu do poprzedniego miesiąca lub analogicznego miesiąca poprzedniego roku.

Pożyczka  może być wykorzystana wyłącznie na pokrycie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, w szczególności wynagrodzeń pracowników, a 25 proc.  na przedterminową spłatę kredytów. Pożyczka ma również proste zabezpieczenie, np. wekslowe.

Spłata udzielonych pożyczek  zacznie się po roku czasu od jej otrzymania. Nawet 75 procent  otrzymanej kwoty  może podlegać umorzeniu. Warunek utrzymania dotychczasowego zatrudnienia. Jeśli jednak firma zmniejszy zatrudnienie, to w zależności od stopnia tego zmniejszenia będzie zwracać wyliczony według określonego wzoru  pewien procent pożyczki.  

Przedsiębiorcy chwalą sobie program tarczy finansowej. Wnioski są stosunkowo proste, a pieniądze pojawiają się na kontach firm w kilka dni po ich złożeniu.

Program tarczy finansowej obejmuje tez duże firmy, dla których przewidziano w sumie 25 mld zł.  Tu jednorazowa pożyczka może sięgać nawet 1 mld zł. Program dla dużych firm ruszył o kilka miesięcy później niż dla mikro, małych i średnich, i w związku z tym mogą one składać wniosku dłużej - do 31 grudnia tego roku.


CZYTAJ TAKŻE:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE