Reklama

Nasze gminy najlepsze do życia. Powiat mielecki na samym czele województwa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nasze gminy najlepsze do życia. Powiat mielecki na samym czele województwa - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W której gminie w Polsce żyje się najlepiej? Autorzy rankingu "Gmina dobra do życia" oprócz standardowych wskaźników, jak poziom bezrobocia czy dostęp do lekarzy, wzięli pod uwagę wiele innych, np. ilość bibliotek, zagrożenie powodzią lub podtopieniem, zanieczyszczenie środowiska czy nasłonecznienie i pochylenie terenu. W województwie podkarpackim nasze gminy nie mają sobie równych.

"Gmina dobra do życia" to ogólnopolski ranking Serwisu Samorządowego PAP, badający jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce. Opracowany został przez prof. Przemysława Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk.

 Ranking uwzględnia m.in. atrakcyjność migracyjno-osadniczą, warunki mieszkaniowe, infrastrukturę wodociągową, dostępność opieki zdrowotnej czy jakość edukacji. Jednocześnie po raz pierwszy w tak szerokim zakresie wykorzystano szereg różnorodnych danych środowiskowych.

Wyniki rankingu zostały ogłoszone w pięciu kategoriach: miasta na prawach powiatu, strefy podmiejskie miast na prawach powiatu,  gminy z siedzibą powiatu, gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców, gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców.

Wśród miast na prawach powiatu najwyższą jakością życia mieszkańców mogą pochwalić się Warszawa, Wrocław, Poznań, Rzeszów i Kraków. Z kolei w strefach podmiejskich miast na prawach powiatu w czołówce znalazły się: Ożarów Mazowiecki, Michałowice, Stare Babice, Kobierzyce i Lesznowola.

W kategorii obejmującej gminy z siedzibą powiatu ziemskiego najwyższe wartości wskaźnika osiągnęły ośrodki przemysłowe (Lubin, Nowy Tomyśl, Bełchatów, Środa Wielkopolska, Mielec).

 Podobnie było w gminach miejskich i miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców (Gogolin, Witkowo, Zbąszyń, Pniewy, Wronki).

Najlepiej w Polsce żyje się w stolicy i okolicach. Aż 10 spośród pierwszych 20 gmin w naszym rankingu "Gmina dobra do życia" pochodzi z tego regionu.

Mamy się czym pochwalić! W województwie podkarpackim w ogólnym rankingu na pierwszym miejscu znalazł się Rzeszów (64,33 punkty), na drugim  Boguchwała, na trzecim - Mielec.  Mielec zajął też piąte miejsce w Polsce wśród gmin z siedzibą powiatu ziemskiego.

W pierwszej dziesiątce województwa znajdują się jeszcze 3 gminy naszego powiatu, kolejno na miejscu szóstym, siódmym i ósmym - gmina Mielec, Wadowice Górne, Czermin. W kolejnej dwudziestce jest jeszcze Radomyśl Wielki i Tuszów Narodowy.

Nasze gminy najlepsze na Podkarpaciu


Jeśli pod uwagę weźmiemy tylko gminy wiejskie i miejsko-wiejskie z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców, to gminy naszego powiatu zgarniają całą stawkę - zajmują pierwsze pięć miejsc. Ostatnia gmina powiatu mieleckiego, Gawłuszowice, zajmuje i tak wysokie, 23 miejsce!Na podstawie wyników można też sądzić, że przywoływany często podział na Polskę A i B ma coraz mniejsze zastosowanie. Na tzw. ścianie wschodniej wyraźnie korzystnie odstaje północna część województwa podkarpackiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy