Reklama

Nasi najzdolniejsi 21/2017

Opublikowano:
Autor:

Nasi najzdolniejsi 21/2017 - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W cyklu "Nasi najzdolniejsi" prezentujemy najlepszych, wyróżniających się, nieprzeciętnych uczniów szkół wszystkich szczebli z powiatu mieleckiego. Z pewnością warto ich poznać. Jednocześnie zapraszamy wszystkie szkoły, aby zgłaszały się do nas i pochwaliły się swoimi Wybitnymi!

Wielu uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. prof Wł. Szafera w Rzemieniu może się poszczycić sukcesami w olimpiadach i konkursach. Jest to możliwe dzięki - jak sami podkreślają – nowoczesnej bazie dydaktycznej oraz wsparciu i zaangażowaniu nauczycieli, m. in. Beaty Zorzyckiej, Anny Kunert i Bożeny Słomby oraz innych pedagogów. Dziś prezentujemy trójkę uczniów.

Katarzyna Chruściel
Uczennica klasy III technikum w zawodzie technik weterynarii, mieszka w Chorzelowie. Niedawno zajęła III miejsce w okręgowych eliminacjach XLI Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych – jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów wiedzy i umiejętności praktycznych w kraju, któremu patronuje Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sukces ten wiąże się z awansem do etapu centralnego olimpiady, który odbędzie się w czerwcu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie.

Katarzyna uzyskała także stypendium z projektu "Wsparcie stypendialne dla uczniów zdolnych ponadgimnazjalnych szkół zawodowych". Aby uzyskać to stypendium, należało wykazać się nie tylko wysoką średnią ocen i wzorowym zachowaniem, ale również aktywnością społeczną.

- Pracuję jako wolontariusz w schronisku dla zwierząt w Wadowicach Dolnych – mówi Kasia. – Chodzę tam raz lub dwa razy w tygodniu. Byłam także wolontariuszką w ośrodku hipoterapeutycznym w województwie łódzkim – dodaje.
W ramach stypendium Kasia ukończyła kurs, który pomoże spełnić jej marzenie – chciałaby pracować z końmi jako instruktor i hipoterapeuta. Marzy także, aby w przyszłości otworzyć własny ośrodek jeździecki, chociaż rozważa także studia weterynaryjne.
W wolnym czasie lubi fotografować – najchętniej ludzi i zwierzęta. Robi zdjęcia w stadninie, w schronisku albo po prostu w lesie. Kocha także jazdę konną i czytanie.

- Ważna jest dla mnie pasja, a także przyjaźń i rozwój osobisty. Duże możliwości w tym zakresie daje mi szkoła – dodaje.

Karolina Trybulec
Mieszka w Mielcu i chodzi do klasy III technikum, gdzie uczy się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Razem z koleżanką brała udział w okręgowych eliminacjach XLI Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych, gdzie zajęła II miejsce w bloku gastronomicznym. Również ona będzie reprezentować szkołę w centralnym etapie olimpiady w Lublinie. Uczestniczyła też w Olimpiadzie Wiedzy o Żywieniu i Żywności oraz w konkursie "Oszczędzać każdy może", gdzie zajęła pierwsze miejsce, pisząc o przedsiębiorczości i sposobach oszczędzania.

- Wybierając tę właśnie szkołę, poszłam w ślady mamy, która również ją skończyła – mówi Karolina. – Poza tym zrobiło na mnie wrażenie świetne wyposażenie szkoły.

Karolina ceni sobie w życiu wartości rodzinne, wsparcie najbliższych i przyjaciół oraz podążanie za swoimi marzeniami.
- Od zawsze uwielbiałam wykonywać różne prace plastyczne, lepić figurki, wycinać, dlatego moim największym marzeniem jest otworzyć w przyszłości własną cukiernię, w której będę mogła wykonywać wystawne torty, ozdabiać je figurkami z masy marcepanowej – opowiada.

Na razie swoje zdolności plastyczne wykorzystuje miedzy innymi w szkole, tworząc piękne dekoracje. Lubi także szkicować obrazy, interesuje się polonistyką, pisze wiersze i opowiadania, a wolnym czasie spotyka się ze znajomymi i chodzi do kina.
- Warto w życiu spełniać swoje marzenia – uważa.

Piotr Madej
Mieszka w Domacynach. W tym roku, jako uczeń klasy IV technikum rolniczego, kończy już szkołę i – jak twierdzi – jest mu trochę szkoda, że te cztery lata tak szybko minęły.

Brał udział w wielu konkursach i olimpiadach.

Zajął V miejsce w etapie wojewódzkim XXXV Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Olimpiada jest skierowana do młodych rolników, uczniów szkół rolniczych, studentów kierunków rolniczych, a jej celem jest przede wszystkim rozwijanie twórczych zainteresowań wśród młodych producentów rolnych, rozbudzanie ambicji dalszego doskonalenia zawodowego oraz wymiana doświadczeń i przekazywanie dobrych praktyk. Wraz z innymi laureatami ze swojej szkoły reprezentował ją w finale krajowym podczas XXIII Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH w Kielcach.

Zajął również III miejsce w wojewódzkim etapie IX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Ergonomii i Bezpieczeństwie Pracy w Rolnictwie i w kwietniu reprezentował szkołę w finale krajowym, który odbył się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Poza tym, podobnie jak koleżanka Katarzyna, jest stypendystą wspomnianego wcześniej unijnego programu.
- Za swój sukces uważam zdane kwalifikacje zawodowe, co umożliwia uzyskanie pomocy na prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego – mówi Piotr. - Zawsze chciałem kontynuować rodzinną tradycję i zająć się prowadzeniem gospodarstwa. Rodzice posiadają gospodarstwo, zajmują się produkcją zboża i hodowlą zwierząt, więc chciałbym iść w tym samym kierunku – dodaje.

W wolnym czasie gra w piłkę nożną, należy również do Ochotniczej Straży Pożarnej. Lubi spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną.
- W życiu nie wolno się poddawać i trzeba robić to, co się lubi – twierdzi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE