Reklama

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej w Radomyślu Wielkim

Opublikowano: pon, 7 mar 2022 11:14
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości 1 marca w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku z inicjatywy ówczesnego Prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. W tym szczególnym dniu pamiętamy o wszystkich tych, którzy walczyli o wolną Polskę w trakcie II wojny światowej, jak również lata po niej – walcząc o wolność i niepodległość najpierw z okupantem niemieckim, a później radzieckim. Uczniowie szkoły w Radomyślu Wielkim 4 marca 2022 r. oddali hołd Żołnierzom Niezłomnych.

Żołnierze Wyklęci to ważna część naszego dziedzictwa historycznego, ważna część naszej narodowej, polskiej pamięci. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Radomyślu Wielkim w dniu 4 marca 2022 r.  oddali hołd Żołnierzom Niezłomnych.

-  Wszystko po to, by kultywować pamięć o Polakach walczących i oddających życie za nasz kraj. W tym  roku uczniowie  naszej szkoły oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym,  poprzez udział w konkursach oraz w już w V Szkolnym Biegu, Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dla uczniów zostały zorganizowane konkursy  historyczny, angielsko - historyczny oraz plastyczny. - opowiada koordynator projektu Barbara Żala.

Nagrodzeni:

II Szkolny Konkurs angielsko — Historyczny ,, gen August Emil ,,Nil” - the hero”

 • I miejsce - Oliwia Jaszcz kl. VI a
 • II miejsce - Antoni Marczyk kl.VI a, Lena Baran kl.Vb
 • III miejsce - Faustyna Szęszoł kl. V a
Wyróżnienie: Filip Łempa kl VII a, Patryk Jaszcz kl.VI a, Idzik Magdalena kl. VI a,  Dominik Idzik kl. IV b

III Szkolny  Konkurs Historyczny ,, gen. August Emil Fieldorf ,, Nil” - bohater ”

 • I miejsce - Faustyna Szęszoł kl. Va
 • II miejsce - Lena Baran kl. Vb
 • III miejsce -  Antoni Pleban kl. VIII a
III Szkolny Konkurs Plastyczny ,, gen. August Emil Fieldorf ,, Nil” - Bohater dla klas IV - VIII

 • I miejsce - Amadeusz Skiba kl. VIa
 • II miejsce - Lena Baran kl. Vb
 • III miejsce - Antoni Marczyk kl. VI a
Wyróżnieni: Szęszoł Faustyna kl. Va, Jaszcz Patryk kl. Vi a, Krzyżowski Nikodem kl. VIa

III Szkolny Konkurs Plastyczny  „gen. August Emil Fieldorf ,,Nil” - Bohater” dla klas 0-III

 • I miejsce-Anita Krzyżowska 
 • II miejsce-Wiktoria Strączek 
 • III miejsce-Szymon Marczyk
Wyróżnieni: Milena Giża, Karol Duda

Ponadto na lekcjach historii uczniowie klas VII i VIII oglądali film pt. ,,Generał Nil”. Była to również doskonała okazja do rozmowy z uczniami o niełatwej i tragicznej historii Polski. 

Na szkolnym korytarzu  prezentowana jest wystawa pt. „ Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963" oraz nagrodzone krzyżówki historyczne oraz angielsko - historyczne.  

- Głównym punktem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole był udział w V Szkolnym Biegu Tropem Wilczym - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg na dystansie 1963 m ma znaczenie symboliczne i odnosi się do roku, w którym poległ w walce ostatni żołnierz niezłomny Józef Franczak, ps. Lalek. Dzięki współpracy z Fundacją Polskie Wartości wszyscy uczestnicy biegu otrzymali  pamiątkowe koszulki z wizerunkiem jednego z żołnierzy Niezłomnych oraz pamiątkowe medale. - przekazuje Barbara Żala.

Uczestnictwo w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pełni ważną rolę edukacyjną. Przypomina osoby i wydarzenia, które komunistyczna cenzura skazała na zapomnienie. Udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych to okazja do poznawania historii, ale także wartości, za które starsze pokolenie było gotowe walczyć, a nawet oddać życie.

- Warto podkreślić, że Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz  Instytut Pamięci Narodowej w Rzeszowie ufundowały nagrody dla wszystkich uczestników szkolnych konkursów organizowanych w naszej szkole z tej okazji, za które dziękujemy. Serdeczne podziękowania kierujemy do Dyrekcji, Nauczycieli, Uczniów oraz Rodziców za wsparcie oraz aktywne uczestnictwo w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - podsumowuje mgr Barbara Żala

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy