Reklama

Narodowe Centrum Kultury: Gmina Padew najlepiej wydatkuje pieniądze na kulturę!

Opublikowano:
Autor:

Narodowe Centrum Kultury: Gmina Padew najlepiej wydatkuje pieniądze na kulturę!  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Narodowe Centrum Kultury w Warszawie przygotowało ranking zaangażowania lokalnych samorządów w kulturę. Zwycięzcą w kategorii gmin wiejskich okazała się Padew Narodowa!

Gmina Padew Narodowa jest liderem nie tylko niskich podatków. Zespół ekspertów z Narodowego Centrum Kultury  przedstawił nowy raport oparty o dane z lat 2015-2016, uwzględniający zarówno finanse, jak i informacje na temat życia kulturalnego w poszczególnych gminach. Ranking został opracowany w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów za lata 2015-2016. Jak się okazuje, w kategorii gmin wiejskich zwycięzcą rankingu została gmina Padew Narodowa. W 2015 roku gmina wydała na kulturę około 6 proc. rocznych wydatków, czyli ok. 840 tys. złotych, zaś w 2016 roku było to około 4 procent wydatków budżetowych, czyli 770 tys. złotych.

Centrum życia kulturalnego organizuje Gminny Ośrodek Kultury, którego dyrektorem jest Józef Durda. GOK prowadzi szeroką ofertę zajęć dla wielu pokoleń. Ośrodek ma swoje zespoły artystyczne, znane w całym regionie. Warto wyróżnić kapelę "Padwianie", która wskrzesza i kultywuje pieśń z regionu rzeszowskiego. W ośrodku od wielu lat działa także chór mieszany "Pasjonata", który obecnie prowadzi Maciej Fijałkowski. Cyklicznie spektakle przygotowuje Kabaret "Zakręceni", który tworzą mieszkańcy gminy. Zaś gminna biblioteka, kierowana przez Teresę Borowiec, co roku  odnotowuje wysokie wskaźniki poziomu czytelnictwa. Biblioteka prowadzi także jedyne w swoim rodzaju "Archiwum Tradycji Lokalnych". W ramach tej inicjatywy pracownicy biblioteki spotykają się z ciekawymi ludźmi, którzy przekazują bibliotece cenne materiały na temat życia w tej gminie.

- To dla nas wielkie zaskoczenie. Chociaż warto stwierdzić, że kultura w naszej działalności zawsze zajmowała ważne miejsce. Widać, że działania kulturalne integrują mieszkańców. Lokalne imprezy kulturalne i czytelnicze przyciągają. Inwestujemy w nasze instytucje. Przykładowo GOK pozyskał przenośną scenę estradową, którą wynajmujemy różnym podmiotom. Myśli o dalszym rozwoju naszych placówek. Powstał plan utworzenia filii GOK, w której udałoby się uruchomić kolejne warsztaty artystyczne - powiedział nam wójt Robert Pluta. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE