Nagrody Prezydenta Miasta Mielca i Starosty Powiatu Mieleckiego przyznawane są za wybitne osiągnięcia w pięciu dziedzinach.
W powiecie mieleckim tych firm i osób nie brakuje, jest z czego wybierać, mamy zasłużonych sportowców, społeczników poświęcających się lokalnym społecznościom - zaznaczył starosta Stanisław Lonczak.
- Spotykamy się po przerwie pandemicznej, ale w bardzo trudnych czasach. Mamy wojnę na wschodniej granicy, na Ukrainie. Mimo to, staraliśmy się sprostać wyzwaniom: pandemia, wojna, trudna sytuacja gospodarcza w kraju, ale patrzą na zaangażowanie ludzi, którzy budują to miasto, muszę pochwalić się naszymi sukcesami. Mielec w wielu rankingach był w czołówce, otrzymuje nagrody i wyróżnienia. Rozwijamy się i to wszystko idzie w dobrym kierunku - podkreślił. - O osobach, które dziś wyróżniamy, było głośno nie tylko w Mielcu, ale i na świecie.
Nagrody otrzymali:
Nagrody Prezydenta Miasta Mielca:
Biznes: firma ITA TOOLS
za sukcesy biznesowe firmy i za pasję we wspieraniu odrodzenia mieleckiej żeńskiej siatkówki.
Firma ITA TOOLS specjalizuje się w dystrybucji i produkcji profesjonalnych narzędzi do obróbki drewna, materiałów drewnopochodnych i tworzyw sztucznych pochodzących od renomowanych producentów. To dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo w mieleckiej strefie ekonomicznej, czego dowodem jest dwukrotne uhonorowanie nagrodą Magazynu Forbes - Diamentem dla Najlepszych Firm w Polsce. ITA TOOLS jest sponsorem tytularnym drużyny mieleckich siatkarek, które dwukrotnie były wicemistrzyniami I ligi, a obecnie są na ostatniej prostej w walce o awans do ekstraklasy.
Kultura: Magdalena Betleja
za wieloletnie kierowanie Grupą Teatralną „Antrakt” oraz za upowszechnianie sztuki teatralnej wśród mieleckiej młodzieży.
Magdalena Betleja swoją karierę aktorską rozpoczynała w Teatrze Amatorskim ODK MSM w Mielcu. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Przez wiele lat występowała na scenach teatrów w Krakowie, Rzeszowie, Tarnowie, Kielcach i Katowicach. Zagrała też w kilku filmach, a w Mielcu swój kunszt aktorki pokazuje w Teatrze Rozmaitości. Od 2008 r. jest instruktorem i reżyserem grupy teatralnej „Antrakt” Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. Prowadząc warsztaty teatralne dla mieleckiej młodzieży rozbudza i rozwija w niej aktorskie zamiłowania.
Sport: Jarosław Nieć
za znaczące osiągnięcia organizacyjne klubu MUKS Iryda Mielec i sukcesy sportowe mieleckich bokserów odniesione w roku 2022.
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn w boksie olimpijskim okazały się organizacyjnym sukcesem mieleckiego klubu bokserskiego Iryda, który na trwałe wrósł w sportową mapę Mielca. Bokserzy Irydy od dwóch lat są drużynowymi mistrzami Podkarpacia, mają na swoim koncie medale Mistrzostw Polski juniorów, a w tym roku dwaj wychowankowie Irydy – Jerzy Armatys i Patryk Dudek odnieśli historyczny dla mieleckiego boksu sukces sięgając po dwa brązowe medale Mistrzostw Europy Młodzików.
Społecznik: Mariola Drewniak
za wielkie serce okazywane osobom potrzebującym wsparcia i ogrom pracy wkładany w koordynowanie projektu „Daj Włos – Wygraj Życie”.
Mariola Drewniak, która jest nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 6 w Mielcu przy współpracy z Fundacją „Rak’n’Roll -Wygraj Życie!” od czterech lat prowadząc wśród mieleckiej młodzieży akcję, której celem jest zbiórka obciętych włosów służących do wykonywania peruk dla chorych po chemioterapii, patronuje osobom o wielkich sercach bezinteresownie poświęcającym swój czas, siły i umiejętności dla niesienia pomocy innym.
Jest także opiekunem szkolnego samorządu organizując od lat we współpracy z Urzędem Miejskim Dziecięce Sesje Rady Miejskiej.
Rodzina: Anna Tomczyk
za poświęcenie i niezwykłe zaangażowanie w działalność Stowarzyszenia Pomocy i Wsparcia „Rozwiązanie” oraz za wszechstronną działalność społeczną na rzecz lokalnej społeczności.
Pani Anna Tomczyk – to prezes mieleckiego Stowarzyszenia Pomocy i Wsparcia “Rozwiązanie”, przewodnicząca zespołu zadaniowego ds. utrzymania porządku publicznego w kontaktach polsko-romskich i przewodnicząca Komisji ds. Rodziny działających przy Urzędzie Miejskim w Mielcu. Zawodowo jest pedagogiem szkolnym w Szkole Podstawowej nr 13 w Mielcu.
To osoba szalenie aktywna, cechująca się odwagą w realizacji podjętych działań, o wysokich umiejętnościach i kompetencjach, z powołaniem i poświęceniem pochylająca się nad drugim człowiekiem Czas, który jest dzisiaj towarem deficytowym, potrafi bezinteresownie poświęcić na rzecz innych osób.
Nagrody Starosty Powiatu Mieleckiego:
Biznes: firma Tarapata
za światowy poziom działalności w branży stalowej oraz promocję polskiej gospodarki na międzynarodowych rynkach
Firma Tarapata Sp. z o.o. specjalizuje się w świadczeniu kompleksowych usług z zakresu obróbki plastycznej stali i produkcji części dla różnych gałęzi przemysłu jak sprzęt AGD, motoryzacja, straż pożarna, ogrodnictwo, wózki widłowe i silniki elektryczne. 16 września 2022 roku odbyły się uroczyste obchody 20-lecia działalności Firmy Tarapata Sp. z o.o. Poświęcono i oddano do użytku nowy budynek administracyjny oraz halę produkcyjną, znajdującą się przy ulicy COP-u 15.
Kultura: Józef Witek
za niezwykle cenną pracę kronikarską przy zbieraniu materiałów do poszczególnych tomów Encyklopedii Miasta Mielca
Człowiek obdarzony pięknym słowem, wysoką kulturą osobistą. Autor książek dotyczących historii Mielca i ziemi mieleckiej. Jedną z ważniejszych pozycji w biografii Pana Józefa Witka jest Encyklopedia Miasta Mielca i wydany w 2022 roku najnowszy V tom. Encyklopedia została bardzo pozytywnie przyjęta przez mieszkańców regionu. Również z dużym uznaniem spotkały się takie tytuły jak "150 lat Ochotniczych Straży Pożarnych w powiecie mieleckim" oraz "30 lat odrodzonego Samorządu Terytorialnego w Mielcu".
Sport: Jerzy Armatys
za godne reprezentowanie powiatu mieleckiego podczas międzynarodowych zawodów w boksie oraz zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy Młodzików w wadze do 90 kg.
zawodnik Klubu MUKS Iryda Mielec, swoją przygodę z boksem zaczął w wieku dwunastu lat. Obecnie brązowy medalista Mistrzostw Europy Młodzików w wadze do 90 kg oraz Mistrz Polski Młodzików w wadze do 90 kg. Jego największym marzeniem jest reprezentowanie Polski na Mistrzostwach Świata Juniorów.
Patryk Dudek
za godne reprezentowanie powiatu mieleckiego podczas międzynarodowych zawodów w boksie oraz zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy Młodzików w wadze do 54 kg.
wychowanek Mieleckiego Klubu "IRYDA" oraz wielokrotny reprezentant kraju. Trenuje od 2020 roku, na swoim koncie ma stoczonych około 50 walk z czego przegrał zaledwie 4. Brązowy medalista Mistrzostw Europy w tureckim Erzurum w kategorii do 54 kg . Vice mistrz Polski młodzików w kategorii 57 kg oraz Mistrz Polski do lat 15 w kategorii 57 kg.
Społecznik: Krystyna Leśniak-Moczuk
za przeprowadzenie dużej ilości badań socjologicznych omawiających procesy przemian społeczno-ekonomicznych w wiejskich społecznościach lokalnych
Socjolog w Uniwersytecie Rzeszowskim, autorka 274 publikacji, w tym 9 książek. Studia ukończyła w 1982 r. w UMCS w Lublinie Filia w Rzeszowie. W 1996 r. w UŚ w Katowicach uzyskała stopień naukowy doktora nauk humanistycznych, a w 2013 w KUL w Lublinie – stopień naukowy doktora habilitowanego. Jej zainteresowania naukowe to między innymi - procesy przemian społeczno-ekonomicznych w wiejskich społecznościach lokalnych, wpływ zmian w systemie komunikacji społecznej na więzi społeczne w społeczeństwie informacyjnym, polityka społeczna wobec ludzi starszych, ruchy społeczne w społeczeństwie obywatelskim w kontekście tradycyjnych i nowych podmiotów ekonomii społecznej.
Rodzina: Dorota i Włodzimierz Saneccy
za wieloletnie pełnienie funkcji zawodowej rodziny zastępczej; wielkie serca, troskę i miłość okazywane wszystkim dzieciom oraz wzorową współpracę z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Mielcu
Państwo Dorota i Włodzimierz Saneccy od ponad 12 lat pełnią funkcję rodziny zastępczej zawodowej, posiadają doświadczenie w opiece i wychowywaniu dzieci w różnym wieku. Jako rodzice zastępczy starają się podążać za potrzebami i możliwościami dziecka oraz stawiać mu adekwatne do wieku i poziomu rozwoju wymagania. Państwo Saneccy tworzą przy tym otwartą, ciepłą atmosferę sprzyjającą odpowiedniej komunikacji z przebywającymi w ich rodzinie zastępczej dziećmi.
Godne podkreślenie jest to, że Państwo Dorota i Włodzimierz Saneccy wykazują się ogromną cierpliwością, wyrozumiałością oraz troską o swoich podopiecznych i wychowanków, w tym także tych, którzy opuścili ich rodzinę zastępczą. Pozostają z nimi w kontakcie, wspierają ich w dorosłym życiu oraz pozostają dla nich osobami bliskimi. Bardzo istotne jest także to, że Państwo Saneccy akceptowali i akceptują w pełni dzieci, których wychowania podjęli się przez lata pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.