Reklama

Nadleśnictwo Mielec podsumowało rok. Ilość śmieci przeraża

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum KORSO

Nadleśnictwo Mielec podsumowało rok. Ilość śmieci przeraża - Zdjęcie główne

foto archiwum KORSO

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Koniec roku skłania do podsumowań, dlatego zwróciliśmy się do Nadleśnictwa Mielec o krótkie streszczenie wydarzeń minionego roku. Okazuje się, że leśnicy mają mnóstwo pracy przez cały rok. Powierzchnia mieleckiego nadleśnictwa to, razem ze współwłasnościami, przeszło 9 tysięcy ha. Ponad 10 ton wywiezionych śmieci i tysiące wspólnie zasadzonych drzew robi wrażenie.

Nowe zbiorniki wodne

Nowy rok 2023 to nowe wyzwania. W 2022 roku Nadleśnictwo Mielec zakończyło roboty budowlane polegające na budowie nowego zbiornika wodnego pn. "Zajączek" w Leśnictwie Ostrowy oraz na rozbudowie istniejącego zbiornika pn. "Lisi Borek" w Leśnictwie Czajkowa.

- Obie inwestycje realizowano w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 projektu pn. "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych". Powyższe zbiorniki łącznie retencjonują 11060 m3 wody, a powierzchnia lustra wody to 0,88 ha. Obiekty zostały także przystosowane do poboru wody na potrzeby ochrony przeciwpożarowej - opowiada nadleśniczy Hubert Sobiczewski. Obecność zbiorników wodnych w terenie leśnym pozytywnie wpływa na rozwój fauny i flory, przekładając się na wzbogacenie bioróżnorodności. Wartość całej inwestycji to około 1,3 mln zł brutto - dodaje. 

Leśne wydarzenia

Nadleśnictwo Mielec każdego roku organizuje i wspiera organizatorów wielu wydarzeń, głównie plenerowych.

 - W minionym roku zorganizowaliśmy: nocne poszukiwanie sów, spacer z leśnikiem, warsztaty recyklingowe dla dzieci, akcje#sadziMy, w której rozdano bezpłatnie 3 tys. sadzonek drzew i krzewów i #sprzątaMy, wystawę malarstwa i rzeźby lokalnego artysty Piotra Pszenicznego, XI edycję Mieleckiego Leśnego MiniRajdu Rowerowego oraz IX Mielecki Zielony Punkt Kontrolny - informuje nadleśniczy. 

Wyjątkowym wydarzeniem w minionym roku, które odbyło się na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Mielec, były Mistrzostwa Polski w Biegach na Orientację.

- Ponadto wspólnie z wieloma szkołami, firmami i instytucjami posadziliśmy tysiące  drzew i wynieśliśmy z lasu setki kilogramów śmieci - zaznacza Hubert Sobiczewski.

Ponad 10 ton śmieci

W roku 2022 z lasów Nadleśnictwa Mielec zebranych zostało łącznie, bez podziału na frakcje, 10,16 ton śmieci.

- Głównie są to odpady komunalne, ale coraz częściej pojawiają się odpady związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, np. opony lub odpady poremontowe - podkreśla nadleśniczy.

Spytaliśmy również, czy do Nadleśnictwa w Mielcu trafiają zwierzęta, które potrzebują pomocy ze względu na ich stan zdrowia. - W minionym roku na terenie naszego nadleśnictwa  nie zaobserwowaliśmy zwierząt potrzebujących opieki. Instytucją, gdzie powinny trafiać dzikie zwierzęta z obrażeniami, wymagające pomocy itd., jest np. Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu - informuje nadleśnictwo.

Co w tym roku?

Teren Nadleśnictwa Mielec będzie, jak co roku, intensywnie penetrowany przez biegających, spacerujących czy jeżdżących na rowerach. - Analizując harmonogram pod względem ilości wydarzeń i ich różnorodności tematycznej, jesteśmy przekonani, że każdy znajdzie coś dla siebie - zachęca nadleśnictwo.

- Kalendarz powstał przy współpracy z grupami, które od lat organizują wydarzenia plenerowe w mieleckich lasach, ale nie oznacza to, że jesteśmy zamknięci na nowe pomysły i "nowych" ludzi. Każdy, kto ma wizję na leśną aktywność i pomysł na jej realizację, może skontaktować się z nami, aby podjąć współpracę. Wiemy, jak ważna jest społeczna funkcja lasu, stąd też dokładamy wszelkich starań, aby współpraca przy organizacji imprez, jak i sam ich przebieg odbywały się w przyjaznej atmosferze.

Na zdjęciu nadleśniczy Hubert Sobiczewski (z prawej) ze starostą powiatu mieleckiego Stanisławem Lonczakiem (z lewej). 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy