Reklama

Na rondo Ryczaja przyjdzie jeszcze poczekać. Jest skarga Wojewody do NSA

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: SzB

Na rondo Ryczaja przyjdzie jeszcze poczekać. Jest skarga Wojewody do NSA - Zdjęcie główne

Sprawa będzie mieć swój finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym | foto SzB

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Inicjatorzy nazwania ronda na strefie przemysłowej w Mielcu imieniem Tadeusza Ryczaja nie mają szczęścia. Mimo negatywnej opinii Wojewody Ewy Leniart i historyków IPN - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie stwierdził, że postać Tadeusza Ryczaja nie budzi negatywnych konotacji i nie należy jej interpretować przez uchwałę dekomunizacyjną. Apelację od tego wyroku złożyła wojewoda Leniart.

 

W Mielcu jakiś czas temu powstał komitet społeczny, który chce nazwać główne rondo na terenie mieleckiej strefy przemysłowej imieniem Tadeusza Ryczaja, wieloletniego dyrektora WSK PZL Mielec. Przekonują do tego, że to postać, której nie należy jednoznacznie kojarzyć z komunizmem. Argumentują to tak, że Tadeusz Ryczaj z jednej strony członek partii PZPR, ale z drugiej strony dyrektor największego zakładu pracy w mieście, który w tych czasach zmienił całkowicie krajobraz Mielca. Za kadencji Ryczaja WSK było hojnym donatorem, który w mieście budował budynki użyteczności publicznej jak np. dom kultury, ale także wspierał mielecki sport i kulturę, a także wspierał rozbudowę osiedli mieszkaniowych. 

Inicjatywa znalazła uznanie wśród wielu mieszkańcow, a także radnych miejskich i w końcu została uchwalona uchwała. 

Z drugiej strony przeciwnicy tej inicjatywy mówią o podstawowych przeszkodach. Wskazują, że Tadeusz Ryczaj był członkiem partii PZPR, a posłem z ramienia partii. Co zdaniem chociażby IPN jest główną przeszkodą.

Wojewoda uchyliła uchwałę rady miasta Mielca, a przedstawiciela miasta zaskarżyli te decyzję do Wojewódkziego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Wyrok sądu zadziwił szczególnie historyków z IPN. Sędziowie dopatrują się w postaci Tadeusza Ryczaja pozytywnych konotacji i w swojej interpretacji stwierdzili, że nie należy go z reżimem totalitarnym. 

Z wyrokiem nie zgadza się nadal wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, która zaskarżyła wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sprawa ronda z Mielca będzie mieć zatem swój finał w warszawskim sądzie. 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy