Reklama

Na Podkarpaciu powstanie Centrum Nauki "Łukasiewicz"

Opublikowano:
Autor:

Na Podkarpaciu powstanie Centrum Nauki "Łukasiewicz"  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powstanie system szkół partnerskich Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Dziś w tej sprawie została podpisana umowa pomiędzy Wojewódzkim Domem Kultury a Podkarpackim Kuratorium Oświaty, które będą współpracować z centrum. Już zgłosiło się 80 placówek z całego regionu. Centrum ma być gotowe w 2022 roku, a jego budowa w podrzeszowskiej Jasionce ma kosztować ok. 83 mln. złotych.

Porozumienie podpisała Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Tomasz Michalski, zastępca dyr. WDK ds. Podkarpackiego Centrum Nauki, przy udziale marszałka Władysława Ortyla.

 

Wojewódzki Dom Kultury, jako jednostka samorządu województwa, jest odpowiedzialny za realizację przedsięwzięcia, jakim jest budowa centrum nauki. Podpisane porozumienie ma na celu wsparcie merytoryczne tego projektu i popularyzację nauki. Jednak głównym obszarem współpracy będzie przede wszystkim utworzenie systemu szkół partnerskich Podkarpackiego Centrum Nauki (SSPPCN), którego założycielami są strony porozumienia.

Marszałek Ortyl podkreślał, że zawierana umowa jest bardzo ważna, gdyż przyszłe centrum nauki to nie tylko budynek, ale to, co będzie się w nim działo. A żeby zainteresować młodzież nauką, potrzeba dobrych pomysłów, które rodzą się we współpracy:

Wejście w ten system szkół i kuratorium jest ważnym elementem dla edukacji naszej młodzieży. Wierzę, że te wspólne działania sprawią, iż na Podkarpaciu będziemy mieć więcej odkrywców więcej talentów i wynalazców, ludzi otwartych na innowacje i nowoczesność – mówił marszałek.

Podkarpacki Kurator Oświaty, Małgorzata Rauch podkreślała, że ta umowa o szkołach partnerskich jest ważna, bo zakorzeni wśród mieszkańców regionu ideę centrum, ideę miłości do nauki.

Nauka potrzebuje w dzisiejszych czasach promocji, a przestrzeń jeżeli jest nowoczesna, jeżeli warunki w jakich pokazujemy różnego rodzaju doświadczenia naukowe jest nowoczesna, odpowiada naszym potrzebom, to bardzo dobrze, bo w ten sposób wielorako potrafimy zainteresować młodych ludzi tym, co najważniejsze – nauką – mówiła kurator Rauch.

Tomasz Michalski, zajmujący się z ramienia WDK budową centrum, omówił planowane etapy inwestycji, zaprezentował wizualizacje architektoniczne obiektu oraz przybliżył wyposażenie i układ ekspozycji.

Podczas podpisania umowy obecna była Anna Dziama z-ca dyr. programowego ds. edukacji z Centrum Nauki „Kopernik”, która przybliżyła najnowsze działania warszawskiego centrum i mówiła o najnowszych metodach zdobywania wiedzy.

Szkoły partnerskie będą swego rodzaju organem doradczym, konsultacyjnym i weryfikującym działania Podkarpackiego Centrum Nauki, pomagającym w prowadzeniu codziennej działalności, czyli pokazów, wystaw, warsztatów itp. Będą też miały za zadanie propagować i wspierać nowe formy działalności centrum nauki w ramach Klubów Młodego Odkrywcy. W zamian za to będą mogły liczyć na szczególne traktowanie np. przy rezerwacji terminów czy korzystania z infrastruktury centrum.

Prowadzona jest już rekrutacja. Już zgłosiło się ok. 80 placówek z całego regionu. Planowany jest udział około 80 - 100 jednostek oświatowych - zarówno szkół podstawowych, jak i ponadpodstawowych.

Podkarpackie Centrum Nauki powstanie w sąsiedztwie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa. Jego architektura jest spójna z nowoczesną bryłą CWK G2A Arena. Inwestycja ma kosztować 83 mln zł. z czego wkład własny województwa podkarpackiego to ok. 15% reszta pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Planowany termin uruchomienia podkarpackiego centrum nauki to III kwartał 2022 r.

Centrum będzie miało cztery kondygnacje i ponad 3 tys. mkw. powierzchni wystawienniczej. Nowoczesna bryła budynku będzie zasilana odnawialnymi źródłami energii. Jest już gotowa koncepcja i pierwsze wizualizacje. Za koncepcję oraz program funkcjonalno-użytkowy odpowiada Pracownia Projektowa F11 z Krakowa.

Oprócz części ekspozycyjnej w centrum znajdzie się zespół laboratoriów i pracowni edukacyjnych. Obejmował będzie 3 laboratoria dedykowane fizyce, chemii i biologii oraz dużą, ponad 160-metrową pracownię warsztatową, w której odbywać będą się zajęcia politechniczne związane z konstruowaniem, budowaniem urządzeń, przyrządów, modelarstwem i majsterkowaniem

Ogłoszenie postępowania na wyłonienie generalnego wykonawcy budynku w trybie "zaprojektuj i wybuduj" na bazie opracowanej koncepcji architektonicznej i PFU planowane jest w I kw. 2019 roku. Ogłoszenie postępowania na wyłonienie wykonawców ekspozycji planowane jest w na przełomie II i III kw. tego roku. A sama budowa ma ruszyć w 2020 roku. Równolegle prowadzone będzie postępowanie na zaprojektowanie i wykonanie ekspozycji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE