Reklama

Można mieć własny prąd. I jeszcze dopłacają do instalacji

Opublikowano:
Autor:

Można mieć własny prąd. I jeszcze dopłacają do instalacji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ostatni półtora roku to prawdziwy boom na instalację paneli fotowoltaicznych na dachach własnych domów. Polacy pokochali energię ze słońca i trudno się temu dziwić. Inwestycja zwraca się po 6-7 latach, przy okazji obniżając wysokość rachunków za energię elektryczną niemal do zera.

Na koniec lipca tego roku w Polsce działało 262 tysiące mikroinstalacji fotowoltaicznych, z których ponad dwie trzecie powstało w ostatnich kilkunastu miesiącach.

Wpływ na tak dużą ochotę Polaków do montowania instalacji fotowoltaicznych miało przede wszystkim uruchomienie rządowego programu „Mój prąd”, który wystartował w sierpniu 2019 roku.

5 tys. zł dopłaty z programu „Mój prąd”

Na program  „Mój prąd” rząd przeznacza 1 mld zł, a jego celem jest  wspieranie  budowy domowych instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kilowatów (kW).  Za jego realizację odpowiada  bezpośrednio Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie może wynieść do 50 proc. kosztów zakupu i montażu mikroinstalacji, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych.

W tej chwili trwa drugi nabór do tego programu, który wystartował w styczniu 2020 r. Termin składania wniosków w ramach  tego naboru mija 18 grudnia 2020 roku.

 Koszt budowy mikroinstalacji fotowoltaicznej zależy od jej mocy. Zakładając, że jest to wystarczająca w zupełności dla średniej wielkości domu instalacja 4 kW, to jej koszt wynosi ok. 20 tys zł. Od tych 20 tys. zł należy odjąć 5 tys. wsparcia z programu „Mój prąd”, istnieje też możliwość odliczenia 18 proc. kosztów inwestycji od podatku PIT  czyli w tym przypadku ok. 3 tys. zł. Nasze koszty to więc ok. 12 tys. zł, które zwrócą się nam po  po  6-7 latach, a  potem będziemy mieć własny, całkowicie darmowy prąd.

Wniosek z tego jest  jeden – inwestycja taka opłaca się.
         
Procedura  składania wniosku o wsparcie w programie „Mój prąd”
    
Podstawowa rzecz.  Program ten tak działa, że  najpierw musimy wyłożyć własne pieniądze na instalację fotowoltaiczną na dachu naszego domu, a  potem zwracamy się o zwrot 50 procent poniesionych kosztów, choć jak już zaznaczyliśmy wcześniej  nie więcej niż 5 tys. zł.

Jeśli chodzi o samą procedurę składania wniosku o wsparcie   to można  ją podzielić na trzy etapy. W pierwszym kroku zainteresowany musi kupić i zamontować mikroinstalację fotowoltaiczną, a następnie poczekać na zainstalowanie  przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego. W drugim podpisuje umowę dwustronną z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektrycznej. I w trzecim składa wniosek o dofinansowanie.  

Jeśli chodzi o wnioski to należy pamiętać, że od 31 marca tego roku można składać tylko e-wnioski. Potrzebny do tego jest profil zaufany lub e-dowód. Wnioski należy składać poprzez formularz udostępniony na portalu GOV.pl.

Dodatkowe informacje i wyjaśnienia o programie  „Mój Prąd” można znaleźć na   przygotowanym specjalnie  serwisie  internetowym:  https://mojprad.gov.pl/.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE