W kwestii wielozadaniowych śmigłowców wsparcia nastąpiła zmiana priorytetów pozyskiwania wspomnianego sprzętu wojskowego w najbliższych latach, co wynika ze zmieniających się potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, uwzględniających bieżącą sytuację geopolityczną oraz wynik wymiany doświadczeń z konfliktu na Ukrainie – podkreślił Bejda.
Jak zaznaczono, modernizacja techniczna Sił Zbrojnych RP to efekt wieloletnich analiz prowadzonych przez resort obrony. Zakupy sprzętu realizowane są przez Agencję Uzbrojenia na podstawie planów przygotowywanych przez Sztab Generalny Wojska Polskiego.
Agencja Uzbrojenia realizuje swoje zadania w zgodzie i na podstawie obowiązujących przepisów prawa oraz decyzji planistycznych wynikających z potrzeb Sił Zbrojnych RP oraz zobowiązań sojuszniczych – zaznaczono w piśmie.
Odpowiadając na zarzut braku przejrzystości, resort tłumaczy, że unieważnione zostało postępowanie, a nie przetarg, jak wskazano w interpelacji. Powodem był nagły i ważny czynnik, którego wcześniej nie można było przewidzieć.
Agencja Uzbrojenia unieważniła przywołane w interpelacji postępowanie (…) ze względu na wystąpienie istotnej okoliczności powodującej, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie znalazło się w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć.
Mielec bez kontraktu, ale z obowiązkiem utrzymania gotowości
Ministerstwo nie podało szczegółów dotyczących planów dotyczących modernizacji sił powietrznych, powołując się na bezpieczeństwo państwa.
Dokumenty dotyczące planów i harmonogramu modernizacji technicznej SZ RP (…) z uwagi na ich znaczenie dla kwestii bezpieczeństwa, stanowią informacje niepodlegające upublicznieniu.
W odpowiedzi odniesiono się również do kwestii militaryzacji zakładów w Mielcu. MON potwierdził, że PZL Mielec posiada obowiązujące zobowiązania wobec państwa.
Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu mają ustanowione zobowiązania umowne w zakresie utrzymywania potencjału produkcyjno-remontowo-naprawczego dla sprzętu wyprodukowanego i eksploatowanego w SZ RP.
Na koniec sekretarz stanu podkreślił, że całość działań odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym m.in. z ustawą o obronie Ojczyzny z marca 2022 roku.
Komentarze (0)