Reklama

Młodzież z II LO w Mielcu na wymianie w Niemczech [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: II LO Mielec

Młodzież z II LO w Mielcu na wymianie w Niemczech [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

foto II LO Mielec

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości II LO powróciło do międzynarodowych spotkań młodzieży w ramach wymiany z uczniami Christian-Ernst-Gymnasium w Erlangen (Niemcy).

24 marca - po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią - licealiści Kopernika wyruszyli do Niemiec, aby poznać swoich rówieśników ze szkoły partnerskiej, Christian Ernst Gymnasium. W trakcie trwającej dziesięć dni wymiany uczniowie pod opieką Doroty Dzii, Bożeny Kosińskiej oraz Bartosza Skwiruta zwiedzili nie tylko Erlangen, ale też Norymbergę, Erfurt, Wartburg i Weimar.

Program wymiany był bardzo bogaty. Zadbali o to koordynatorzy przedsięwzięcia: Dorota Dzija po stronie polskiej i ulian Bobe po stronie niemieckiej.

Młodzież z Mielca miała okazję zwiedzić Erlangen, wziąć udział w „Dniu otwartym” w Christian-Ernst-Gymnasium (to typ szkoły od 5 do 12 klasy kończący się jak u nas, maturą), zobaczyć Norymbergę, czy Bamberg wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Licealiści uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Turyngii. Zwiedzili Weimar, miasto Johanna Wolfganga Goethego i Friedricha Schillera, szkoły projektowania i budownictwa Bauhaus. W  Erfurcie, stolicy Turyngii, obejrzeli muzeum STASI (NRD-owskich służb bezpieczeństwa). Kolejnym punktem wycieczki był zamek Wartburg, a w nim pomieszczenia, gdzie ukrywający się przed prześladowaniami Martin Luther (Marcin Luter) przetłumaczył Biblię z greki na język niemiecki i stworzył podwaliny współczesnego języka używanego w Niemczech.

W programie wymiany znalazł się też ciekawy projekt fotograficzny, w którym licealiści mogli wykazać się kreatywnością. Miły akcentem było przyjęcie uczniów przez burmistrza Erlangen, dr Floriana Janika, w Ratuszu. Burmistrz, z okazji trzydziestolecia wymiany, otrzymał pamiątkową torbę z logo wymiany oraz zaproszenie na obchody jubileuszowe w przyszłym roku. Młodzież wzięła również udział zajęciach lekcyjnych w szkole partnerskiej, podczas których opowiadała o Polsce, Mielcu oraz II LO.

Mieszkając w rodzinach niemieckich, licealiści mieli przede wszystkim możliwość poznania życia codziennego, zwyczajów panujących w domach niemieckich oraz sposobu spędzania czasu wolnego przez swoich rówieśników z kraju sąsiedniego. We wrześniu, kiedy odbędzie się rewizyta grupy niemieckiej, uczniowie będą gościć ich u siebie. Będzie to także okazja do świętowania trzydziestolecia wymiany. Projekt sfinansowano z wpłat rodziców i dotacji pozyskanej od organizacji Polsko-Niemiecka-Współpraca-Młodzieży.

Wymiana młodzieży między II LO i Christian Ernst Gymnasium przetrwała tyle lat dzięki ogromnemu zaangażowaniu koordynatorów. Dorota Dzija z powodzeniem prowadzi ją od 20 lat, a rozpoczynała 30 lat temu - jako uczennica.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy