Wszyscy nagrodzeni to uczestnicy zajęć prowadzonych przez Edwarda Kociańskiego – instruktora plastyki w mieleckim Domu Kultury, który od lat wspiera rozwój artystyczny młodzieży
W XXIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie jury oceniło aż 294 prace nadesłane z siedmiu województw. Spośród nich przyznano zaledwie 16 równorzędnych nagród – dwie z nich trafiły do Mielca.
16-letnia Małgorzata Hyjek zdobyła uznanie jury ilustracją inspirowaną poetyckim „Zaułkiem” Józefa Czechowicza. Drugą nagrodzoną uczestniczką została 12-letnia Maja Dereń, uczennica Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 w Mielcu. Maja zdobyła nagrodę rysunkiem inspirowanym wierszem „Zaczarowana dorożka” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Równie imponujący był sukces Aleksandry Kagan i Wiktora Basztury w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Wymiary Abstrakcji” organizowanym przez Centrum Młodzieży w Rzeszowie. Jury oceniło 271 prac, a oboje młodych mielczan zostali nagrodzeni w kategorii wiekowej 16–21 lat.
Aleksandra Kagan nie poprzestała na jednym sukcesie. W Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Dziedzictwo UNESCO – Zabytki architektoniczne poza Europą” zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu zajęła III miejsce.
Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem – nadesłano aż 1082 prace z 226 placówek z całego kraju. Tym większe uznanie należy się Aleksandrze, której praca wyróżniła się na tle tak licznej konkurencji.
Dla mieleckich plastyków to nie tylko kolejne nagrody do kolekcji, ale też potwierdzenie, że talent – wspierany odpowiednim prowadzeniem – ma szansę rozkwitać nawet w małych pracowniach.
– Te osiągnięcia potwierdzają talent i pracę wykonaną na warsztatach artystycznych w naszej pracowni w Domu Kultury. Bierzemy udział w wielu konkursach dla dzieci i młodzieży na terenie całego kraju, także tych o zasięgu międzynarodowym – opowiada Edward Kociański. – Naszym celem jest udział w konkursach organizowanych zagranicą. Mam nadzieję, że to się uda i będzie to doskonała motywacja dla nich i promocja młodego środowiska artystycznego Mielca – dodaje. – Jestem dumny z ich osiągnięć i mam wielką satysfakcję, że moja praca pomaga im w rozwijaniu talentów i umiejętności.
– Fantastycznie jeśli młodzi ludzie mogą konfrontować własną twórczość ze swoimi rówieśnikami, a także poddawać się ocenie profesjonalnych komisji artystycznych, które towarzyszom takim konkursom. Niewątpliwie wzmacnia to ich artystyczny charakter i jest doskonała okazją do budowania własnego, niepowtarzalnego stylu. Jeśli podparte jest to odpowiednim warsztatem i osiągnięciami, jak ma to miejsce w przypadku uczestników naszych zajęć, satysfakcja i spełnienie dotyka nie tylko samego twórcy, ale nam jako instytucji kultury daje motywacje do dalszej pracy i ogromną dumę. Dlatego gratuluję wszystkim, którzy tak profesjonalnie reprezentują nas nie tylko w naszym kraju, ale i poza jego granicami – przekazuję Damian Małek, dyrektor SCK.
Praca Aleksandry Kagan
Praca Wiktora Basztury
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.