Reklama

Młodzi innowatorzy z Zespołu Szkół Technicznych walczą o stypendia naukowe!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: nadesłane

Młodzi innowatorzy z Zespołu Szkół Technicznych walczą o stypendia naukowe!  - Zdjęcie główne

Maciej Jarzyna i Paweł Wałęga z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu | foto nadesłane

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Maciej Jarzyna i Paweł Wałęga z Zespołu Szkół Technicznych w Mielcu zwycięzcami regionalnego etapu Konkursu Explory -najważniejszej inicjatywy dla młodych innowatorów w Polsce. W październiku utalentowani uczniowie wezmą udział w wielkim Finale podczas Gdynia Explory Week.

Program Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca młode talenty, która od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. Kluczowym elementem Programu jest konkurs dla uczniów, w którym młodzi z całej Polski opracowują swoje innowacyjne projekty. W tym roku zgłoszono ich ponad 230. W regionalnych etapach konkursu wyłaniane są te o największym potencjale. Wśród twórców ośmiu zwycięskich projektów znaleźli się podopieczni Przemysława Madeja z Zespołu Szkół Technicznych.

–Już po raz 11 zapraszamy młode talenty do świata Explory- chcemy, by zdolni młodzi ludzie mieli dobre ujście dla swojej kreatywności. Program, który proponujemy pozwala uczniom nie tylko wykrzesać najlepsze pomysły, ale także zderzyć je z ekspertami, którzy wskazują odpowiednie drogi rozwoju. – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektor Programu Explory – Cieszy fakt, że wciąż rośnie zasięg Programu. Spotykamy się online z coraz większą liczbą zainteresowanych, a w ramach Szkolnych i Regionalnych Festiwali odwiedzamy lokalne społeczności. To owocuje znalezieniem kolejnych wyjątkowych talentów. Tym razem znaleźliśmy je także w Mielcu.

Maciej Jarzyna i Paweł Wałęga opracowali projekt pt. System Inteligentnego Sterowania Ruchem Wahadłowym, który ma być wsparciem w kierowaniu ruchem na remontowanych drogach, mostach lub wiaduktach. Wprowadzenie projektu w życie znacznie usprawniłoby poruszanie się po mieście –używaną dziś cykliczną zmianę świateł zastąpiłyby czujniki, które reagowałyby na pojawiający się samochód. Dzięki tej innowacji kierowcy mogliby oszczędzić czas, zmniejszyłaby się emisja spalin i wreszcie w miastach byłoby mniej korków. Projekt młodych mielczan spotkał się z entuzjazmem jurorów- specjalistów m.in. z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Świętokrzyskiej czy Wrocławskiego Parku Technologicznego. 

Maciej i Paweł mają teraz czas na rozwijanie swojego pomysłu, a już w październiku ponownie zaprezentują go przed komisją na Gdynia Explory Week- corocznym finale konkursu połączonym z praktyczną konferencją. 

Młode Talenty Explory walczą o stypendia naukowe w wysokości 10, 7 i 5 tysięcy złotych, ufundowane przez Mecenasa Explory, Grupę LOTOS oraz akredytację na międzynarodowe konkursy związane z innowacyjnością i nagrody specjalne. Udział w finale to także możliwość dołączenia do wyjątkowej społeczności Explory, którą tworzą organizacje, instytucje i firmy, dla których rozwój, kreatywność i innowacyjne myślenie to nie tylko słowa, a plan na przyszłość. Dzięki temu, już na początku swojej badawczej drogi, młode Talenty mają szansę obcować z najlepszymi w branży i poznać środowisko naukowe. – Explory łączy młode talenty z przedstawicielami biznesu, mentorami i naukowcami. Program w sprawdzony sposób pozwala rozwijać się tym, którzy już dzisiaj kreują rozwiązania, które pozwolą nam wszystkim łatwiej żyć w przyszłości. Grupa LOTOS jako Mecenas Explory z dumą zauważa rosnącą popularność programu i z niecierpliwością wypatruje kolejnych kreatywnych projektów – mówi Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Grupy LOTOS. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy