Reklama

Młode talenty z Radomyśla Wielkiego

Opublikowano:
Autor:

Młode talenty z Radomyśla Wielkiego  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niedawno pisaliśmy o Oli Snuzik, niezwykle zdolnej 17-latce z Radomyśla Wielkiego. Dzisiaj przedstawiamy kolejnych nastolatków osiągających sukcesy. To Krzysiek i Kasia z IV klasy technikum z Zespołu Szkół.

19-letni Krzysztof Lipiński, uczeń klasy o profilu informatycznym w technikum Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim, dzięki swojemu zamiłowaniu do komputerów zdecydował się na udział w prestiżowym konkursie Geniusz IT, w którym zajął wysoką 4 pozycję.

- Krzysiek zgłosił się sam do konkursu, nikomu nic wcześniej nie powiedział, bo nie chciał zapeszać, zrobił to dopiero wtedy, jak dostał się do półfinału - mówi jego  nauczyciel informatyki, Łukasz Baran.

 

 

  Geniusz bezpiecznej sieci

Krzysiek jako jeden z sześciu osób w całej Polsce dostał się do finału konkursu Geniusz IT, w którym zabrakło mu tylko jednego punktu do trzeciego miejsca. Tematem turnieju, realizowanego przez Wyższą Szkołę Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu, było bezpieczeństwo w świecie internetu. 

Najpierw były eliminacje kwalifikujące do konkursu. Należało wysłać filmik przedstawiający swoje umiejętności dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Chłopak w swojej prezentacji pokazał, że nawet w najlepszych oprogramowaniach komputerowych pojawiają się błędy.

- Pokazywałem, że w systemie  Microsoft Windows znajduje się groźna luka, która pozwalała nam na przejęcie całkowitej kontroli nad systemem bez integracji z użytkownikiem - mówi młody informatyk.

Filmik wysłany przez 19 -latka okazał się na tyle ciekawy, że komisja zakwalifikowała go do półfinału elitarnego konkursu. - Spośród około 80  jakieś 18 prac zostało przyjętych do półfinałów - mówi chłopak, który w kolejnym etapie zaprezentował, w jaki sposób należy zachować bezpieczeństwo, przeglądając strony www. - Pokazałem, z czym może się wiązać niezaktualizowanie pewnych wtyczek w przeglądarce: że w ten sposób złośliwe oprogramowanie może przejąć kontrolę nawet nad całą stroną internetową. Z kolei w finale, który odbył się 23 i 24 listopada, radomyślanin musiał zmierzył się z problemem otwierania nieznanych maili, czyli fałszywych wiadomości dotyczących np. zapłacenia jakiejś faktury.

- Nie chodzi tutaj tylko o fałszywe faktury mające na celu wyłudzenie pieniędzy, ale też o niebezpieczeństwo zainfekowania komputera przez otwarcie załącznika ze złośliwym programem w Wordzie z pakietu Microsoft Office - wyjaśnia Krzysztof, który udowodnił, że w ten sposób również może dojść do niebezpiecznego zainfekowania komputera. 

Na finał konkursu pojechała cała jego grupa informatyczna ze szkoły, która bardzo kibicowała koledze. Nauczyciel informatyki również uczestniczył w tym ważnym dla jego ucznia wydarzeniu.

Krzysiek jest samoukiem i pasjonatem informatyki. Nie ukrywa, że swoją przyszłość wiąże z zawodem, jaki wkrótce zdobędzie. Dzięki sporym osiągnięciom w konkursie otrzymał voucher na bezpłatne studia w Wyższej Szkole Biznesu  na kierunku informatyka.

 - To dobry informatyk, ten konkurs był dla niego dużym wyzwaniem, bo musiał wystąpić publicznie przed około 500 osobami znajdującymi się na widowni, musiał więc się przemóc, ale dał sobie świetnie radę - chwali ucznia dyrektor szkoły w Radomyślu Wielkim, Stanisław Pryga.

Trzecia w województwie

Katarzyna Gakan chodzi do jednej klasy z Krzysztofem. 29 listopada wystąpiła w wojewódzkim finale olimpiady wiedzy z zakresu BHP w rolnictwie indywidualnym, który odbył się w Rzeszowie. - Był pewien zakres wiedzy, który miałam opanować z prawa pracy i z BHP w rolnictwie - mówi Kasia.

19 -latka zajęła w olimpiadzie trzecie miejsce i otrzymała puchar oraz dużo cennych nagród rzeczowych, m.in. telefon komórkowy. W finale konkursu uczestniczyło 15 najlepszych uczniów z różnych szkół z całego Podkarpacia. Uczennicę do konkursu przygotowywała Agnieszka Dragan.

Kasia już w ubiegłym roku brała udział w tym konkursie, wówczas zajęła czwarte miejsce.  Innym sukcesem nastolatki jest konkurs powiatowy z języka niemieckiego, do którego przystąpiła w drugiej klasie technikum. Dziewczyna zajęła wtedy pierwsze miejsce. W nagrodę pojechała do Brukseli. Kasia zachęca wszystkich do uczestnictwa w różnych konkursach, nie tylko ze względu na atrakcyjne nagrody: - Naprawdę warto spróbować, to nic nie kosztuje, a można sporo zyskać i przekonać się, że się coś jednak potrafi.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE