19-letni Krzysztof Lipiński, uczeń klasy o profilu informatycznym w technikum Zespołu Szkół w Radomyślu Wielkim, dzięki swojemu zamiłowaniu do komputerów zdecydował się na udział w prestiżowym konkursie Geniusz IT, w którym zajął wysoką 4 pozycję.
- Krzysiek zgłosił się sam do konkursu, nikomu nic wcześniej nie powiedział, bo nie chciał zapeszać, zrobił to dopiero wtedy, jak dostał się do półfinału - mówi jego nauczyciel informatyki, Łukasz Baran.
Geniusz bezpiecznej sieci
Krzysiek jako jeden z sześciu osób w całej Polsce dostał się do finału konkursu Geniusz IT, w którym zabrakło mu tylko jednego punktu do trzeciego miejsca. Tematem turnieju, realizowanego przez Wyższą Szkołę Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu, było bezpieczeństwo w świecie internetu.Najpierw były eliminacje kwalifikujące do konkursu. Należało wysłać filmik przedstawiający swoje umiejętności dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Chłopak w swojej prezentacji pokazał, że nawet w najlepszych oprogramowaniach komputerowych pojawiają się błędy.
- Pokazywałem, że w systemie Microsoft Windows znajduje się groźna luka, która pozwalała nam na przejęcie całkowitej kontroli nad systemem bez integracji z użytkownikiem - mówi młody informatyk.
Filmik wysłany przez 19 -latka okazał się na tyle ciekawy, że komisja zakwalifikowała go do półfinału elitarnego konkursu. - Spośród około 80 jakieś 18 prac zostało przyjętych do półfinałów - mówi chłopak, który w kolejnym etapie zaprezentował, w jaki sposób należy zachować bezpieczeństwo, przeglądając strony www. - Pokazałem, z czym może się wiązać niezaktualizowanie pewnych wtyczek w przeglądarce: że w ten sposób złośliwe oprogramowanie może przejąć kontrolę nawet nad całą stroną internetową. Z kolei w finale, który odbył się 23 i 24 listopada, radomyślanin musiał zmierzył się z problemem otwierania nieznanych maili, czyli fałszywych wiadomości dotyczących np. zapłacenia jakiejś faktury.
- Nie chodzi tutaj tylko o fałszywe faktury mające na celu wyłudzenie pieniędzy, ale też o niebezpieczeństwo zainfekowania komputera przez otwarcie załącznika ze złośliwym programem w Wordzie z pakietu Microsoft Office - wyjaśnia Krzysztof, który udowodnił, że w ten sposób również może dojść do niebezpiecznego zainfekowania komputera.
Na finał konkursu pojechała cała jego grupa informatyczna ze szkoły, która bardzo kibicowała koledze. Nauczyciel informatyki również uczestniczył w tym ważnym dla jego ucznia wydarzeniu.
Krzysiek jest samoukiem i pasjonatem informatyki. Nie ukrywa, że swoją przyszłość wiąże z zawodem, jaki wkrótce zdobędzie. Dzięki sporym osiągnięciom w konkursie otrzymał voucher na bezpłatne studia w Wyższej Szkole Biznesu na kierunku informatyka.
- To dobry informatyk, ten konkurs był dla niego dużym wyzwaniem, bo musiał wystąpić publicznie przed około 500 osobami znajdującymi się na widowni, musiał więc się przemóc, ale dał sobie świetnie radę - chwali ucznia dyrektor szkoły w Radomyślu Wielkim, Stanisław Pryga.
Trzecia w województwie
Katarzyna Gakan chodzi do jednej klasy z Krzysztofem. 29 listopada wystąpiła w wojewódzkim finale olimpiady wiedzy z zakresu BHP w rolnictwie indywidualnym, który odbył się w Rzeszowie. - Był pewien zakres wiedzy, który miałam opanować z prawa pracy i z BHP w rolnictwie - mówi Kasia.19 -latka zajęła w olimpiadzie trzecie miejsce i otrzymała puchar oraz dużo cennych nagród rzeczowych, m.in. telefon komórkowy. W finale konkursu uczestniczyło 15 najlepszych uczniów z różnych szkół z całego Podkarpacia. Uczennicę do konkursu przygotowywała Agnieszka Dragan.
Kasia już w ubiegłym roku brała udział w tym konkursie, wówczas zajęła czwarte miejsce. Innym sukcesem nastolatki jest konkurs powiatowy z języka niemieckiego, do którego przystąpiła w drugiej klasie technikum. Dziewczyna zajęła wtedy pierwsze miejsce. W nagrodę pojechała do Brukseli. Kasia zachęca wszystkich do uczestnictwa w różnych konkursach, nie tylko ze względu na atrakcyjne nagrody: - Naprawdę warto spróbować, to nic nie kosztuje, a można sporo zyskać i przekonać się, że się coś jednak potrafi.