Reklama

Minister Zbigniew Ziobro w Mielcu mówi o Kronospanie. "Tematem zajmie się prokuratura!" [VIDEO]

Opublikowano: wt, 3 wrz 2019 17:34
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Minister Zbigniew Ziobro przyjechał do Mielca, żeby potwierdzić działania prokuratury okręgowej w Tarnobrzegu w sprawie kwestii czystości powietrza, a także mieleckiego Kronospanu. Przy okazji Minister zapromował swojego sekretarza stanu Marcina Warchoła, który startuje w wyborach parlamentarnych na posła w rzeszowskim okręgu wyborczym.

- Mielecki Kronospan ma być zbadany przez śledczych Prokuratury Krajowej - takie oświadczenie padło dzisiaj w Mielcu podczas spotkania Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro z dziennikarzami. Decyzję w tej sprawie jako naczelny prokurator podjął osobiście Zbigniew Ziobro. 

Zobacz relację! 

Jak już wcześniej informowaliśmy, śledczy prokuratury krajowej po zbadaniu akt z mieleckiej prokuratury stwierdzili, że sprawa została przed wcześnie umorzona. Stwierdzono, że w tej sprawie nie wzięto pod uwagę i nie zlecono stworzenia opinii biegłych specjalistów. Śledczy stwierdzili, że sprawa ma  być badana pod kątem zanieczyszczenia środowiska w Mielcu i określić jak duży to jest stopień zanieczyszczenia. 

- Nie będę tego ukrywał, że minister Warchoł startuje z ostatniego miejsca z Podkarpacia z okręgu rzeszowskiego do polskiego parlamentu. To nie jest tak, że interesuje się doraźnie sprawami Podkarpacia. Polskie państwo jest niezwykle życzliwe inwestycjom, które do nas przychodzą, bo chodzi o to, żeby Polska się rozwijała. Nie możemy godzić się na to, żeby Polska była traktowana niczym kraje trzeciego świata. Sprawa, która była prowadzona w prokuraturze rejonowej w Mielcu było prowadzona w sposób płytki i w sposób nie wyczerpujący jeśli chodzi o materiał dowodowy. Sporawa  ta nie zakończyła się w końcu powołaniem biegłych, którzy oceniliby na ile zdarzenia, które się tu dzieją wpływają na życie i zdrowie mieszkańców. Dlatego prokuratura krajowa wydała decyzję, aby uchylić tę przedwczesną decyzję w tej sprawie - mówi minister Ziobro.

 

Wiceminister Marcin Warchoł wspomniał też, że w ministerstwie jest przygotowana ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.  - Taką ustawę przygotowaliśmy na wzór państw, które traktują bardzo poważnie ten temat - dodaje Minister Ziobro. Marcin Warchoł, podkreślił, że ustawa o której mowa powstała też dzięki zaangażowaniu samorządowców i dzięki mieszkańcom, którzy zorganizowali protest przeciwko działalności Kronospanu w Mielcu. Warto jednak zaznaczyć, że ustawa na która powołują się ministrowie nie trafiła nawet pod obrady sejmu, a projekt został złożony już w styczniu tego roku. 

Zadaliśmy pytanie ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze, gdzie wprost zapytaliśmy dlaczego Ministerstwo dopiero dziś - zainteresowało się problemem z Mielca, kiedy mieszkańcy zgłaszali temat już w 2015 roku. Minister Zbigniew Ziobro stwierdził, że kampania jest dobrym momentem na to, żeby spotykać się z mieszkańcami i załatwiać ich problemy. Nazwał konkretem - to, ze prokuratorzy z Tarnobrzega, ponownie zbadają sprawę zanieczyszczenia powietrza w Mielcu.

- Nie będę ukrywał tego, że promuje kandydata na posła. Pan minister jeździ po różnych miejscach na Podkarpaciu. Z urodzenia jest niżaninem (red. pochodzi z Niska). Z racji tego, że jest wiceministrem sprawiedliwości, to nie mógł tutaj w regionie spędzać dużo czasu. Jest niezwykle ciężko pracującym wiceministrem sprawiedliwości. Kampania jest też specyficznym czasem, kiedy jest możliwość spotykania się z ludźmi. Pan minister nie jest posłem, ale własnie w związku z kampanią spotkał się z mieszkańcami, zadzwonił do mnie i powiedział, że jest zbulwersowany taką sytuacją  i poprosił m nie, żebym przyjrzał się umorzeniu tej sprawy przez prokuraturze mieleckiej. Minister Warchoł doprowadził do takiej sytuacji w jakiej właśnie jesteśmy. To chyba dobrze, że nie zostawił tej sprawy. Podjął konkretne zadania i ich efektem są decyzje, które dziś ogłaszamy - stwierdził minister Zbigniew Ziobro. 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE