reklama

Miliardowa inwestycja na torach. Pociągiem z Sandomierza do Padwi pojedziemy 120 km/h

Opublikowano:
Autor:

Miliardowa inwestycja na torach. Pociągiem z Sandomierza do Padwi pojedziemy 120 km/h - Zdjęcie główne
Autor: PKP PLK | Opis: Kolej zmienia się na naszych oczach

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościInwestycja obejmująca linie kolejowe nr 25, 74 i 78 na odcinku Stalowa Wola – Tarnobrzeg – Sandomierz – Ocice – Padew nabiera tempa. Na placu budowy widać już nowe torowiska, perony oraz nowoczesną sieć trakcyjną. To historyczna zmiana, która skróci czas podróży i przywróci pociągi pasażerskie tam, gdzie dawno ich nie widziano.
reklama

Projekt o wartości blisko 1,2 mld zł, finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, to prawdziwa rewolucja dla pasażerów z północnej części Podkarpacia. Dzięki niemu pociągi pasażerskie rozpędzą się do 120 km/h, a towarowe do 110 km/h.

Nowe tory i komfortowe perony

W tym tygodniu roboty weszły w kluczową fazę – rozpoczęło się układanie nowej nawierzchni torowej od stacji Ocice w kierunku Chmielowa i Tarnobrzega. Jednocześnie intensywne prace trwają na przystankach. Nowa nawierzchnia pojawia się sukcesywnie w Wielowsi, Sobowie i Ocicach, a w kolejnym etapie ekipy budowlane przeniosą się do Dąbrowicy Małopolskiej, Skopania oraz na główną stację w Tarnobrzegu.

Łącznie metamorfozę przejdzie aż 13 stacji i przystanków, w tym Turbia, Kępie Zaleszańskie czy Zbydniów. Będą one w pełni dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

reklama

Głos inwestora

O znaczeniu tej inwestycji mówi Mateusz Wanat, Dyrektor Regionu Południowego Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.:

„Nasz projekt inwestycyjny wpisuje się w szerszy program rozwoju infrastruktury w Polsce Wschodniej. Dzięki jego realizacji podniesiemy sprawność i bezpieczeństwo tras kolejowych. Umożliwimy powrót pociągów pasażerskich na niektóre odcinki linii nr 25 i 74 tam, gdzie ich wcześniej brakowało. A poprzez budowę nowych peronów zapewnimy podróżnym lepszy standard obsługi na stacjach i przystankach oraz większą dostępność do kolei”.

Mosty i przeprawy: Inżynieryjne wyzwania

reklama

Postęp prac widać również na rzekach. W rejonie stacji Ocice gotowa jest już nowa przeprawa, a w Padwi Narodowej trwa montaż ogromnych dźwigarów przy moście nad rzeką Babulówką. Roboty mostowe trwają także w Tarnobrzegu (nad Trześniówką i Żupawką) oraz w Kępiu Zaleszańskim nad rzeką Łęg.

Kiedy powrót pociągów?

Harmonogram prac jest ambitny, ale konkretny:

  • Do września 2026 r. planowane jest zakończenie prac zasadniczych, co pozwoli na przywrócenie ruchu pociągów na odcinku Sandomierz – Tarnobrzeg – Ocice – Chmielów – Padew oraz Sobów – Grębów.
  • Następnie prace przeniosą się na odcinek Grębów – Stalowa Wola Rozwadów.
  • Rozpocznie się również przebudowa linii nr 78 na odcinku od Sandomierza do Grębowa.
reklama

Po zakończeniu całości inwestycji mieszkańcy regionu zyskają nie tylko komfortowe perony, ale przede wszystkim sprawną i bezpieczną sieć połączeń, która na nowo połączy najważniejsze ośrodki gospodarcze i turystyczne regionu.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo